Autor: Selma Filipović
Na današnji dan, 4. maja prije 30 godina, umro je Josip Broz Tito. Ono u čemu se svi slažu jest da je bio važna istorijska ličnost. Šta o Titu kažu stare diplomate, vojni analitičari i balkanolozi iz Njemačke?
"Tito je bio harizmatična ličnost i njegova jedina greška je bila ta što je nakon Drugog svjetskog rata zabranio javnu raspravu o unutrašnjim konfliktima u zemlji. Da su se narodi u bivšoj Jugoslaviji suočili sa svojom prošlošću, ne bi bilo ratnih sukoba koji su uslijedili 90-tih godina", komentariše Hans Košnik (Koschnik), nekadašnji njemački parlamentarac, gradonačelnik Bremena i prvi međunarodni upravitelj Mostara. Tito je u evropskoj i svjetskoj politici imao važnu ulogu, tvrdi Košnik.
„Tita su cijenili, jer se oslobodio ”kandži Moskve”. Bilo je i onih koji ga nisu voljeli, jer je komunista. Međutim, ostaje činjenica da je Tito jedan od rijetkih političara koji je u cilju bolje saradnje bio u stanju da izgradi mostove između blokova. To su u Evropi uspjeli samo Finci, Jugosloveni i Austrijanci."
„Zaslužan za industrijalizaciju, urbanizaciju, opismenjavanje........
"Socijalistička Jugoslavija se nije raspala zbog mržnje njenih naroda, kako to danas mnogi tvrde", objašnjava profesor istorije Univerziteta u Berlinu, Holm Zundhausen (Sundhaussen). Novija istraživanja pokazuju da seTitov model samouprave pokazao ekonomski neefikasnim. Ukidanjem Istočnog i Zapadnog bloka, životni standard je snižen, porasla je nazaposlenost, a Titovo djelo izgubilo je legitimitet. Rat je iniciran manipulacijama Titovih političara i intelektualaca, tvrdi profesor Zundhausen.