Srebrenik.NET

Da li znate koji napitci su najzdraviji ljeti?

Tvrđava Gradina Srebrenik

Često se pitamo kako umanjiti žeđ tokom vrelih ljetnih dana. Donismo vam nekoliko savjeta i recepata kako pripremiti zdrave osvježavajuće napitke u vlastitom domu.

1. Napitak od nane

Ovaj recept predstavlja kombinaciju nane s kimom u prahu. Idealan je zbog antiseptičkih, i detoksikacijskih svojstava. Odličan je za varenje, mučninu i druge probleme sa želucem. Šoljicu listova nane dobro operite pod vodom. Stavite ih u blender s pola šoljice vode. Dodajte čajnu kašičicu kima u prahu i tri do četiri kašičice svježeg limunovog soka. Sastojke izmiksajte u pastu, a zatim je razrijedite s vodom u odnosu 1:3. Napitak zasladite medom ili smeđim šećerom pa ga dobro rashladite.

2. "Smoothie" od lubenice i krastavaca

Krastavac je prirodni diuretik koji pomaže u snižavanju krvnog pritiska i pritiska u arterijama. Jedite dva svježa krastavca svaki dan, tokom dvije sedmice i rezultati neće izostati. Ako ne volite da ih jedete, izmiksajte ih u ukusan napitak. Lubenica je zaštitni znak ljeta jer sadrži više od 90 posto vode! Zato je idealna za nadoknađivanje izgubljene tečnosti. Krastavac isijecite na kockice pa ih ubacite blender zajedno s tri četvrtine lubenice. Izmikisirajte i ohladite.

3. Limunada

Limunada je decenijama idealan ljetni napitak. Ona doprinosi čišćenju jetre i stimuliše probavu. I dok je nekad obilovala šećerom, danas je zaslađena zdravijim zaslađivačima poput stevije ili meda. Ako niste ljubitelj limuna, predlažemo da isprobate limetu. Recept je, svakako, poznat svima: polovinu limuna ili limete iscijedite u visoku čašu vode. Rashladite i uživajte!

4. Napitak s đumbirom

Rashlađeni napitak od đumbira pomoći će vam da se riješite ljetne vrućine, ali i ohladite iznutra. Ovaj ljekoviti napitak doprinosi detoksikaciji, olakšavajući probavu. Đumbirov čaj predstavlja jednu od glavnih uzdanica ajurvedske medicine. Đumbir oljuštite pa ga isijecite na tanke parčiće. Njima pokrijte posudu pa prelijte vodom. Pustite da lagano krčka 20 do 30 minuta. Isključite, poklopite i pustite da odstoji neko vrijeme. Dobijeni napitak procijedite, dodajte med ili steviju i sok od svježeg limuna ili limete. Dodajte led i uživajte.

5. Ledeni rooibos čaj

Za razliku od crnog čaja, rooibos ne sadrži kofein, što ga čini prikladnim za konzumiranje tokom čitavog dana svim starosnim grupama, a posebno osobama koje pate od nesanice, poremećaja spavanja, stresa i napetosti. Može se piti i hladan, miješati sa sokom od narandže, a neki ga koriste čak i za koktele.

Exit mobile version