Kada su mlinci u pitanju nema dvojbe, ili ih obožavate ili ih mrzite. A kada su domaći mlinci s jajima u pitanju, obožavanje na najjače može početi
Naravno, da bi okus bio potpun, bitno je da mlinci budu dobro napravljeni. Iako se mlinci tradicionalno rade bez jaja, ovi domaći mlinci s jajima meni su definitivno puuuuuno ukusniji i bolji. Na taj fini okus i njihovu glatku teksturu navikla me moja svekrva, baka Katica koja sigurno radi najbolje mlince na svijetu. I upravo mi je ona dala svoj recept za mlince, a ja ga evo dijelim sa svima vama. Jer, ovako nešto fino ne smije biti rezervirano samo za određene
Domaći mlinci s jajima rade se u biti sasvim jednostavno. Umijesi se tijesto slično tijestu za domaće rezance, razvalja se i ispeče. Ja sam cijeli proces izrade mlinaca ubrzala i olakšala si posao time što tijesto početno mijesim u kuhinjskom stroju, a tek nakon toga ga samo kratko izmijesim rukama. Zatim, proces razvaljavanja tijesta olakšava mi stroj za izradu tjestine kroz koji samo nekoliko puta provučem komade tijesta i mlinci su tako gotovi u tren oka. Pečenje mlinaca si također ubrzam tako što ih pečem u pećnici na tri razine sa ventilatorskom funkcijom pa u isto vrijeme dobijem jako puno pečenih mlinaca.
Naravno da se domaći mlinci mogu napraviti i bez svega toga što sam vam nabrojala. Možete ih umijesiti ručno, razvaljati ručno i ispeći na jednom nivou u pećnici ili ih pak peći pojedinačno u tavici. Sve opcije su dozvoljene, probajte što prije napraviti svje domaće mlince umjesto da ih kupite u trgovini i vjerujte, neće vam biti žao!
Domaći mlinci s jajima – recept
POTREBNO:
- 250 g glatkog brašna
- 250 g oštrog brašna
- 3 jaja
- 1 žličica soli
- 30 ml bijelog vina
- 100 ml tople vode
PRIPREMA:
- Pomiješati u posudi obje vrste brašna, dodati sol, jaja i vino pa početi miješati. Postupno dodavati vodu. Svakako nemojte odmah dodati svu količinu vode. Ostavite otprilike 20 ml, jer je moguće da vam neće trebati sve. To ovisi od vrste brašna koje koristite, pa se može dogoditi da ova količina koju sam navela bude previše i tijesto bude premekano. Kada se tijesto lijepo spoji, prebaciti ga radnu površinu i dobro izmijesiti rukama kako bi postalo glatko i podatno na dodir.
- Pripremiti veliki platneni stoljnjak na koji će se odlagati razvaljani mlinci.
- Tijesto izrezati na manje komade, svaki komad utanjiti rukama, presavinuti na pola, pa opet utanjiti rukama. Tada ga provući kroz stroj za tjesteninu nekoliko puta dok ne postane tanko 2 mm. Ako nemate stroj, tijesto razvaljavajte valjkom za tijesto dok ne postane dovoljno tanko.
- Razvaljane mlince odlagati na platneni stoljnjak. Platneni stoljnjak će upiti suvišnu vlagu iz tijesta pa će se mlinci brže posušiti i ispeći. Neka tako odstoje najmanje 30 minuta.
- Sve razvaljane mlince stavljati na limove obložene papirom za pečenje i peći u pećnici zagrijanoj na 220*C 10-15 minuta. Mlinci su brzo gotovi i pazite da vam ne izgore. Kada dobiju lijepu svjetlo smećkastu boju i kada se na mjestima lijepo napušu i dobiju one prepoznatljive ‘krugove’, izvadite ih, ohladite i pospremite u platnene vreće do upotrebe.
- Domaći mlinci pripremaju se tako da se zakuha veća količina vode. Vodu je dobro začiniti solju i paprom, kockom za juhu ili temeljcem. U kipuću vodu spustimo mlince natrgane na manje komade i kuhamo ih 5-6 minuta. Ocijedimo ih i pomiješamo sa masnoćom od kakvog pečenja.
Dobar tek!
Recept u slikama:
The post Domaći mlinci s jajima – okus tradicije na stolu appeared first on Reci Peci.
Powered by www.Srebrenik.net