
Povodom Dana grada Srebrenika, grad je dobio vrijedan i poseban poklon – umjetničko djelo akademskog kipara Omera Smajlovića, čovjeka čiji rad i stvaralaštvo već godinama na poseban način čuvaju duh Bosne, njene historije i identiteta.
Gradonačelnik Adnan Bijelić uputio je iskrenu zahvalnost Omeru Smajloviću na ovom vrijednom poklonu zajednici, istakavši da je ovo umjetničko djelo trajni pečat jednog vremena, jednog naroda i jednog grada – djelo koje će ostati da živi u Srebreniku, svjedočeći generacijama o naslijeđu i bogatoj kulturnoj baštini.
Izloženo u šalter sali Gradske uprave, prostoru kroz koji svakodnevno prolazi veliki broj građana, ovo djelo tom ambijentu daje jednu sasvim novu dimenziju – spoj svakodnevnog života, administracije, ali i umjetnosti i tradicije.
Inspirirano starom Bosnom, Starim gradom Srebrenikom i srednjovjekovnim naslijeđem, djelo predstavlja briljantan spoj starog bosanskog načina gradnje, stilizovane bosančice i prepoznatljivog autorovog umjetničkog izraza.
Posebnu vrijednost nosi i sama priča o njegovom nastanku. Omer Smajlović je prije nekoliko godina pronašao staro izdubljeno bukovo drvo koje je nekada služilo kao bure za čuvanje pšenice, te mu svojim jedinstvenim umjetničkim rukopisom udahnuo novi život i novu svrhu.
U drvetu su oslikani motivi srednjovjekovne Bosne, Starog grada Srebrenika, viteza, mača i štita, uz njegovu prepoznatljivu stilizovanu bosančicu. Posebnu simboliku i ljepotu ovom djelu daje palma koja izrasta iz drveta kao simbol života, trajanja i stalne obnove.
Izvor: dostavljeni tekst

