Stvoriti privid
- Najbolje bi bilo da o odlasku van mjesta boravišta posebno ne pričaju, zatim da ne spuštaju roletne na prozorima do kraja i da, po mogućnosti, imaju ugrađena protuprovalna vrata. Također, ne bi trebali ostavljati otvorene i odškrinute prozore, a neka ostave upaljeno svjetlo u jednoj od prostorija - kaže Nefić.
Za vlasnike je najbolje da zamole susjeda u kojeg imaju povjerenja da obrati pažnju na njihov stan te da za njih uzimaju račune i poštu kako se ne bi gomilala pred vratima, jer je to jedan od znakova da nema nikoga u stanu. Nefić savjetuje da oni kojima je ostavljen ključ obilaze stan i povremeno upale svjetlo, muziku ili TV aparat radi privida da neko boravi u njemu.
Biraju nasumice
- Kada su u pitanju krađe u stanovima, iz prakse se vidi da tu nema organiziranih grupa, uglavnom to rade narkomani i maloljetnici. Oni kucaju i zvone na vrata pa tako nasumice odaberu stan u kojem će izvršiti krađu. Iz stana odnose sve što je vrijedno i što mogu prodati - ističe Nefić.
Građanima se zbog toga preporučuje da novac i druge vrijednosti prije odlaska na više dana pohrane kod rodbine i prijatelja ili u sefove banaka.
Krađe najbrojnije u strukturi krivičnih djela
Broj registriranih krivičnih djela protiv imovine čini 79,6 posto ukupnog kriminaliteta za prva tri mjeseca ove godine, navodi se u statistici MUP-a KS. U tom periodu registrirano je 1.478 imovinskih delikata, a najbrojnije su teške krađe, njih 966, zatim krađe 171, razbojništva 166, pokušaj teške krađe 37, oštećenja tuđe stvari 41 i prevara 20. Ukupno je rasvijetljeno 820 krivičnih djela. Objekti napada pri vršenju krivičnih djela protiv imovine bili su automobili, zatim stambeni objekti te poslovni prostori i prodavnice, pri čemu su lopovi krali automobile, tehničku robu, novac, zlatni nakit, autodijelove i drugo.