Zamislite restoran u kome ono što ste pojeli i popili možete da platite koliko hoćete. Vjerovali ili ne, takvo mjesto postoji i to u Americi.
Kafe-restorani i pekare iz sistema američke nacionalne kompanije "Panera Bread", koja se bavi proizvodnjom i distribucijom hljeba i peciva, uveli su ekspermentalni sistem poslovanja, neprofitnog karaktera koji će, izgleda, ostvarivati dohodak veći od očekivanog.
Naime, postiocima je ponuđeno da plate koliko žele. Umjesto kase, tu su "kasice" za ubacivanje novca - koliko kupac ocijeni da treba da plati. Postoji samo jedan ograničavajući uslov - ne može da se ne plati baš ništa. Makar samo dolar ili cent. U pitanju je donacija.
U prvom takvom kafeu-pekari, otvorenom u ponedeljak, vlada veliko interesovanje i ljudi su za sada izdašne ruke, bar tako tvrde predstavnici kompanije "Panera Bread".
Kafe-pekara se nalazi u blizini više banaka i drugih poslovnih objekata, a klijentela je zasad plaćala ili punu cijenu, ili pola, uglavnom svi su dali "lijepe donacije".
Ovi uslužni objekti nisu prvi takve vrste u SAD. Od 2003. u Salt Lake Cityju radi sličan (u početku takođe eksperimentalan) restoran koji je neprofitabilan i vlasništvo je Denise Cerrete.
Iskustvo ove privatne ugostiteljke je da "postoji neka ravnoteža - restoran nije prepun, a korisnici nisu škrti". Cerreta je restoran otvorila zahvaljujući jednoj neprofitabilnoj nevladinoj fondaciji koja slične poduhvate finansira širom SAD, a u kojoj je nekolicina filantropa i entuzijasta.
"Uzmi šta ti je potrebno, plati pošteno", moto je koji je istaknut na vidnom mjestu u svakom takvom objektu.
"Panera Bread" radi u saradnji sa fondacijom koja će joj nadoknaditi eventualne gubitke u poslovanju ove eksperimentalne usužne djelatnosti. Za sada se čini da gubitaka neće biti.
Na čelu nove neprofitabilne grane u poslovanju nacionalne kompanije "Panera Bread" je Ronald Shaic koji je ovih dana lično usluživao goste i objašnjavao sistem "plati koliko želiš".
(tanjug)