Ako zalazite, budite oprezni.
Tek kada osjete toplu kožu životinja ili čovjeka bacaju se. Često ne ujedaju odmah, nego mogu i do pola sata hodati dok ne pronađu najsočnije mjesto za ubod – glava, uši, vrat, ruke, predio koljena, ruke i noge.
Što učiniti kada zagrize?
Krpelja ćete se najbolje riješiti ako problemu pristupite smireno. Prije se govorilo da krpelja treba utopiti u ulju ili ljepilu, no to nemojte nipošto napraviti. Naime on će se ugušiti i izbacit će otrov u ranu. To može biti itekako opasno.
Kako biste ga dobro izvadili potrebna vam je tanka pinceta. Povlačite ga u različitim smjerovima, izbjegavajte trzanje, gnječenje ili stiskanje.
Pokušajte ga iščupati cijeloga. Bez panike ako dio ostane – liječnici tvrde da mala crna točkica koja eventualno ostane nije njegova glava nego oružje za ubod. Njega će koža s vremenom sama izbaciti. Ubod i ruke operite vodom i sapunom i nakon toga ga dezinficirajte.
Naravno može se dogoditi da ga krivo iščupate pa da ostane veći dio u vašoj koži – u tom slučaju je riječ o njegovoj glavi. Potrudite se izvući je.
Ako primijetite stvaranje crvenog kruga oko uboda odmah se uputite liječniku. Kako simptomi često znaju kasniti, obratite pozornost na ubod čak i četiri tjedna nakon incidenta.
Kako ih izbjegnuti?
- U šumi izbjegavajte visoku travu i žbunje.
- Nosite čvrste i zatvorene cipele, duge hlače i visoke čarape.
- Nosite svjetliju odjeću kako biste lakše uočili moguće krpelje.
- Izložene dijelove kože namažite posebnim gelovima koji tjeraju insekte.
- Slično djelovanje imaju i eterična ulja poput lavande i geranije.
- Kada se vratite s izleta, dobro pregledajte tijelo.
Izvor: Budi.In