Vojinović je pojasnila da navedeni podaci govore o internim migracijama unutar države, kao i u inostranstvo.
Cilj izrade ove informacije je, navodi, osim da se sagleda problem odlaska građana i taj da se utvrde smjernice i mjere za provođenje aktivnosti, koje će doprinijeti da se ovaj negativni trend suzbije, te da se građani koliko je moguće zadrže na području TK i BiH.
-Analizom dobijenih podataka uočeno je da ne postoje pouzdani podaci koji dokazuju koji je to procenat građana koji se odselio u inostranstvo – rekla je Vojinović, dodajući da je u Informaciji dat pregled i analiza dostupnih podataka koji potvrđuju i ukazuju na problematiku iseljevanja građana u inostranstvo.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova TK, ukupan broj odjava prebivališta građana s područja TK u periodu od 2013. do 2017. godine je 8.479, od čega je 4.359 mladih starosne dobi između 18 i 30 godina.
Vojinović ističe da je problem iseljavanja građana sistemski problem koji muči ne samo BiH, već i region i neke države EU.
-Svjesni smo da građani nisu zadovoljni dinamikom napretka, ali ono što ohrabruje je činjenica da je prvi put za posljednjih 10 godina veći broj zaposlenih od nezaposlenih u TK – kaže ona.
Po njenim riječima, nastavit će se s provedbom reformi i obaveza koje su propisane sporazumom o pridruživanju i stabilizaciji EU i BiH, te poštovanje obaveza koje su definisane zakonom o mladima FBiH.
Nužno je i usklađivanje obrazovnog sistema s potrebama tržišta rada, osiguravanje prilika za zapošljavanje, unapređenje politike stambenog zbrinjavanja mladih.
Informacija o problemu odlaska građana s prostora TK s prijedlogom mjera bit će upućena u skupštinsku proceduru.
The post S područja Tuzlanskog kantona od 2013. do 2017. godine iselilo oko 19.000 osoba appeared first on Kameleon M&M.
Powered by www.Srebrenik.net