Srebrenik.NET

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika dao nam je online intervju u razgovoru smo istražili ključna pitanja koja se tiču razvoja infrastrukture, poslovnog ambijenta, gradske uprave i društvenog života, kako bismo saznali na koji način gosp. Muratović planira unaprijediti uslove života za sve građane Srebrenika. U nastavku pročitajte odgovore na teme koje su od najveće važnosti za naš grad i njegovu budućnost.

1. Infrastruktura

Kao najvažniji infrastrukturni projekt, vodosnabdijevanje će imati apsolutni prioritet u finansiranju sredstvima iz gradskog budžeta, tako da imam namjeru znatno povećati stavku namijenjenu za vodosnabdijevanje u narednom budžetu, a složit ćete se da gradski budžeti više i nisu tako mali. Kada su u pitanju sredstva iz budžeta Grada, izvor finansiranja će biti i neutrošeni dio sredstava iz kreditnog zaduženja odobrenog u prethodnom periodu za vodosnabdijevanje (onaj dio koji nije uzaludno potrošen na rudničke bunare u Mramoru i bušenje bunara na lokacijama za koje se već znalo da nema vode), a obzirom da je ove godine napokon otplaćen višegodišnji kredit za uređaj za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacione kolektore, već od naredne godine Grad će imati mogućnost novog kreditnog zaduženja za ovu namjenu u iznosu do cca 2.200.000 KM.

Takođe, postoji odluka Vlade FBiH o dodjeli našem gradu određenih sredstava za vodosnabdijevanje, te obećanje Premijera TK da će i kanton u narednim godinama planirati značajnija sredstva za ovu namjenu. Sredstva za ovu namjenu se mogu dobiti i od Fonda zaštite okoliša FBiH, kao i od Evropske investicijske banke, a postoje i ostali načini finansiranja sa kojim sam dolazio u kontakt radeći na projektima u drugim gradovima Kantona i Federacije, o čemu ću detaljnije obavijestiti javnost kad budemo pripremali realizaciju projekata vodosnabdijevanja.

Otklanjanje uzroka redukcija vode za naselja koja se snabdijevanju iz gradskog vodovodnog sistema namjeravam riješiti već u toku prve godine mandata. Za rješavanje problema vodosnabdijevanja mjesnog područja Tinje i Podorašja, kao i ukidanje redukcija u ostalim dijelovima naše teritorije, za pripremu projekata i realizaciju je neophodno nešto više vremena. Prema mojoj projekciji, područje Tinje i Podorašja bi imali redovno snabdijevanje vodom do sredine mandata ili najkasnije u toku treće godine mandata.

Odlukom Gradskog vijeća tekuće održavanje sistema odvodnje je povjereno JP Vodovod i kanalizacija. Sredstva koja ovo preduzeće budžetom planira za tu svrhu su nedovoljna, posebno kad aktivnosti uključuju intervencije na otklanjanju kvarova. Kada je u pitanju izgradnja (proširenje) i investiciono održavanje infrastrukture, isto je u nadležnosti Grada. U pripremi budžeta se moraju planirati potrebna sredstva za sukcesivnu zamjenu dotrajalih dionica odvodnje i izgradnju novih krakova i drugih objekata.

Ovo se naročito odnosi na lokalitete sa evidentnim problemima odvodnje (istočni dio grada), gdje u vrijeme jačih padavina usljed nepostojanja oborinske kanalizacije dolazi do plavljenja objekata, gdje je neophodno izvesti oborinsku kanalizaciju, a interventno tkz. kišne prelive. Nećemo dozvoliti da se problemi evidentirani u vrijeme oborina zaborave kad oborine prestanu. Takođe, planiramo izradu digitalne karte ovih instalacija koja je neophodna za praćenje stanja i planiranje intervencija. Za sve navedeno će biti određena služba, odnosno sektor, koji će o stanju u ovoj oblasti redovno informisati Gradsko vijeće.

Samir Muratovic - kandidat SDA za gradonacelnika Srebrenika

2. Poslovni ambijent

Kada su u pitanju privredne zone, nema potrebe da izmišljamo toplu vodu, dovoljno je slijediti dobre primjere iz susjednih općina ali i država u okruženju. Radeći sa privrednicima u Gradačcu, Gračanici, Živinicama itd. shvatio sam šta investitore zanima. Povoljno zemljište sa izgrađenom infrastrukturom, jednostavan i brz način ishođenja građevinskih dozvola, raspoloživa radna snaga različitih usmjerenja.

Privredne zone smo odredili prostorno - planskom dokumentacijom, vodeći računa da iste budu pored komunikacija. Potrebno je intenzivirati izgradnju priključnih i internih saobraćajnica, dovode vode i odvodnju upotrijebljenih voda, te elektro mreže. Budući da ključni benefiti otvaranja zona dolaze od zapošljavanja stanovništva, možemo ponuditi podsticaje u vidu oslobađanja naknade troškova uređenja zemljišta, administrativnih taksi, ulaganje naplaćene rente u izgradnju potrebne infrastrukture, a sve proporcionalno broju novozaposlenih radnika. Takođe, posebnom odlukom Gradskog vijeća definisat će se dodatne subvencije u odnosu na broj novozaposlenih radnika.

Grad Srebrenik je još prije 20-ak godina imao brošure sa detaljno opisanim administrativnim procedurama upravnih postupaka, iz kojih su poduzetnici i ostali građani mogli da sagledaju korake do svojih ciljeva. U tom periodu smo imali i uveden ISO standard koji je obuhvatio sve procedure, uputstva, unapređenja, mjerenje zadovoljstva korisnika, itd., te mrežni softver koji je uvezivao sve računare u tadašnjoj općini, te omogućavao unos, praćenje i arhiviranje svih postupaka i dokumenata koje je vodila općinska uprava.

Aktuelna vlast je sve to jednostavno zanemarila, negdje se sve to izgubilo posljednjih godina, novi uposlenici i ne znaju kako je to nekad izgledalo. Sve ovo ćemo inovirati, vratiti, digitalizovati i učiniti korisnim i pristupačnim svim građanima. Primjena modernih tehnoloških dostignuća je način da se unaprijedi komunikacija svih građana sa gradskom upravom, i to online komunikacijom, što omogućava brze i direktne odgovore na postavljena pitanja.

Ako govorimo o online komunikaciji, trenutno stanje u gradskoj upravi je na vrlo niskom stepenu. Službe imaju jednu e-mail adresu dostupnu šefu službe. Planiram prije svega uvesti unutarnju elektroničku poštu, za dostavljanje predmeta, razmjenu i pohranu podataka i dr. pri čemu svaki uposlenik ima svoju adresu, od kojih su građanima dostupne adrese svih uposlenika koji u opisu posla imaju komunikaciju sa strankama.

3. Gradska uprava i javna preduzeća

U komunikaciji sa konsultantima za pojedina softverska rješenja za praćenje predmeta i ostalih usluga u sklopu modernizacije gradske uprave urađen je programski zadatak. Prema njemu, građani će biti u mogućnosti pratiti tok rješavanja svih njihovih zahtjeva, što uključuje praćenje statusa svih podnesenih zahtjeva kao i usluga u realnom vremenu npr. e-zahtjevi, e-ovjera, e-arhiv, e-katastar podzemnih instalacija, e-komunalni redar, e-prostor, adresni registar, digitalizaciju svih novih dokumenata, te uspostava modernih sistema mjerenja i upravljanja zadovoljstvom korisnika usluga. Na taj način se ubrzava cijeli proces rješavanja zahtjeva.

Tragična je činjenica da smo mi još davne 2004. godine započeli korištenje aplikacije Lotus-notes koja je omogućavala većinu stvari u internoj komunikaciji koje sam prethodno naveo, te pohranu svih podataka. Istu smo koristili do prije par godina, kada je gradska uprava propustila da reguliše naknadu za korištenje licence u simboličnom iznosu, tako da je višegodišnja digitalna arhiva za naše uposlenike postala nedostupna, a nova aplikacija nije stavljena u funkciju.

Digitalizacija svih novih predmeta će počinjati od prijema zahtjeva, i ista će biti dopunjavana u svakoj fazi rješavanja predmeta, do njegovog konačnog arhiviranja. Stare arhivirane predmete je neophodno skenirati kako bi ostali dostupni uposlenicima i građanima za korištenje nakon arhiviranja, posebno onih predmeta koji se arhiviraju u Arhivu TK, koji je fizički udaljen od gradske uprave. Danas nabavka opreme za digitalizaciju ne iziskuje enormna sredstva, a benefiti su veliki, kako u upravnim postupcima, tako i u području analize rada gradske uprave te planiranja razvoja.

SamirMuratovic - promotivni skup SDA u Srebreniku

4. Položaj mladih i porodice

Kada je u pitanju subvencioniranje kamata za stambeno zbrinjavanje mladih, budžetom Grada bit će planirana posebna pozicija za ovu namjenu, a subvencije će biti namijenjene za sve mlade bračne parove do 35 godina starosti koji prvi put rješavaju stambeno pitanje. Sredstva će se dodjeljivati putem javnog konkursa, a kada su u pitanju kriteriji za dodjelu ovih sredstava, isti će biti propisani posebnom Odlukom.

Za samozapošljavanje mladih, budžetom Grada takođe će biti planirana posebna pozicija za ovu namjenu u visini doprinosa za minimalno trideset radnika. Pravednu raspodjelu ovih sredstava jedino je moguće izvesti putem transparentne konursne procedure, uz jasno propisane uslove za dodjelu ovih sredstava.

5. Socijalna zaštita

Višegodišnja iskustva govore da boračka udruženja moraju biti uključena u određivanje vrste i načina dodjele podrške boračkoj populaciji, tako da će sa istim biti usaglašena ova pozicija u budžetu, iznos potrebnih sredstava, ovisno o broju potencijalnih korisnika, te transparentna procedura raspodjele tih sredstava. Suština je da nijedan pripadnik boračke populacije ne smije doći u poziciju da nema dovoljna primanja za život svoje porodice, za liječenje, odnosno da ne bude stambeno zbrinut.

Novčana pomoć ove vrste će se ostvariti planiranjem te budžetske pozicije. Budžet grada jeste ograničen, ali efekti koji se postižu ovom mjerom se ne mogu mjeriti nikakvim novčanim sredstvima, te će se ova pozicija uvijek nalaziti u budžetu Grada.
Takođe smatram da postoje izvori za ovu namjenu i mimo redovnih budžetskih prihoda, o kojim ću se izjasniti prilikom izrade prvog budžeta u mandatnom periodu.

6. Društveni život i kultura

Neke Mjesne zajednice imaju vlastite izvore finansiranja (pijace, idr.) tako da trenutno nisu u istom položaju. Poseban teret u gradu Srebreniku jeste veliki broj Mjesnih zajednica, pa je to razlog zbog čega se ne mogu u svim Mjesnim zajednicama izgraditi društveni sadržaji kakve građani očekuju. Svaka Mjesna zajednica mora imati određena sredstva za svoj rad, te će se u skladu s tim i formirati posebna budžetska pozicija. Na osnovu urađene analize stanja, planirana sredstava će se dijeliti srazmjeno broju stanovnika pojedine Mjesne zajednice. Takođe, svaka Mjesna zajednica mora imati ravnopravan tretman u realizaciji projekata.

Još jedan vid pomoći Mjesnim zajednicama koji namjeravam uspostaviti jeste pomoć u rješavanje prevoza za građane, posebno školsku djecu. Organizacija prevoza je ostavljena našim prevoznicima koji često nemaju interes da drže autobuske linije sa manje putnika, što predstavlja problem našim građanima. Mi moramo omogućiti prevoz svim građanima, posebno školarcima, bez obzira koliko ih putuje. U narednom periodu subvencionirati ćemo ovakve autobusne linije, a takođe za isto tražiti pomoć od kantonalnih institucija.

Na području zvaničnih sportskih takmičenja koja iziskuju ogromna finansijska sredstva mi ne možemo držati nivo velikih sportskih klubova koje finansiraju velika privredna društva. Tu trebamo odrediti naš nivo mogućnosti i to održavati. Smatram da treba pomoći većem broju sportskih klubova, naročito onih koji imaju razvijene omladinske pogone, odnosno uključiti što više mladih u sportske klubove.

Međutim, postoje druge aktivnosti koje mogu unaprijediti sport i svijest o zdravlju kod naših građana. Naša sredina je imala tradiciju organizovanja raznih sportskih takmičenja, npr. na nivou organizacija mladih, zatim na nivou naših preduzeća. Mislim da vrijedi obnoviti neka od njih, a smatram da bi mnoga preduzeća imala interesa da učestvuju sa svojim ekipama. Takođe planiram organizovanje redovnih sportskih aktivnosti za školsku i predškolsku djecu tokom raspusta u vidu besplatne obuke za sve neplivače, škole skijanja, ta aktivnosti na otvaranju klizališta u gradu.

Kada su u pitanju kulturni događaji, pored već tradicionalnih manifestacija tipa OGUS, finansijski i organizaciono ćemo pomoći povratak festivala u Ćehajama, za koji smatram da je izgubljeni brend Srebrenika, te brendiranje tradicionalnih Kiseljaka, uz davanje novih sadržaja svim tim manifestacijama.

7. Finansiranje i resursi

Veliki projekti traže velika angažovanja i sredstva i naravno da računam na sredstva svih raspoloživih fondova, domaćih i međunarodnih. Još tokom rata u tadašnjoj općinskoj upravi je formiran tim od mladih i školovanih ljudi za pripremu projekata u cilju angažovanja sredstava sa viših nivoa, te međunarodnih fondova, koji su bili u stanju odgovoriti na ovakve zahtjeve. Međutim, ubrzo nakon toga je taj tim razbijen, a uposlenici raspoređeni na druga radna mjesta na kojim je njihov potencijal ostao neiskorišten.

U nekom ranijem periodu mi smo imali dosta realizovanih projekata koji su finansirani sredstvima iz fondova izvan BiH, pa smo na taj način izgradili uređaj za prečišćavanje otpadnih voda, sanirali gradsku deponiju, izgradili zgradu organa uprave, rekonstruisali gradske ulice, ali su ti projekti u posljednjih par godina potpuno izostali. U cilju prevazilaženja ovog stanja, planiram formiranje odjela pri gradskoj upravi za pisanje projektnih prijedloga, apliciranje i provođenje projekata, a sve u cilju povlačenja što većih sredstava iz fondova Evropske unije, kao i svih drugih fondova na koje jedinice lokalne samouprave mogu aplicirati. Takođe bih naglasio da svake godine postoje značajna sredstava koja se dobijaju prvenstveno iz budžet TK, te sa nivoa FBiH.

Kada je u pitanju budžet Grad za mene su najteže i najbolnije budžetske pozicije one koje se odnose na troškove po izgubljenim presudama. Vrlo je bolno kad u plan izgradnje infrastrukture morate unijeti stavku „troškovi po sudskoj presudi“. Trenutna organizacija rada gradske uprave je takva da postoje velike mogućnosti racionalizacije rada iste, što će donijeti uštede i dodatna sredstva za razvojne programe. Takođe, dosta prostora postoji i u poziciji vlastitih odnosno vanporeznih prihoda.

Usklađivanje budžeta sa novim planovima namjeravam izvršiti umanjenjem nepotrebnih troškova na rashodovnoj strani, te angažovanjem novih sredstava sa raspoloživih fondova na prihodovnoj strani ali najvažnija stavka je svakako domaćinski odnos prema budžetu.

8. Vizija i izazovi

Aktivnosti koje aktuelna vlast vodi pokazuju šta su najveće opasnosti. To je nedvojbeno nestručnost i nekompetentnost kadrova koji odlučuju o velikim kapitalnim projektima, odnosno o utrošku enormnih sredstava za realizaciju istih. O tome najbolje govori primjer vodosnabdijevanja područja Tinje i Podorašja, gdje se podižu značajna kreditna sredstva od 2.100.000,00 KM i počinju plaćati kamate prije nego što su uopšte pripremljeni projekti, pri čemu su ta sredstva uzalud potrošena na bunare u Mramoru, te nepotrebne vodoistrage na od ranije definisanom neperspektivnim području.

Drugi frapantan primjer je započeta izgradnja gradskog parka pored fudbalskog stadiona NK Gradina. To se predstavlja kao projekat Grada, koji pritom nije ništa finansijski uložio u taj projekat, nego su tamo angažovana sredstva naših privrednika, koji uistinu žele dobrobit svojoj zajednici. Ono što je problem jest da se gradi odnosno troše sredstva bez pribavljenog odobrenja za građenje, bez pribavljenih zakonom propisanih vodne saglasnosti i saglasnosti željeznica FBiH, što se radi po nerevidovanom projektu, dakle ne poštuju se niti osnovne zakonske odredbe. Tragično je pri tome što su po tom projektu zasađena stabla u obaloutvrdi korita rijeke Tinje, dakle na površinama na kojim je to zakonom strogo zabranjeno, te po trasi planirane saobraćajnice. Ko će sada objasniti cijenjenim donatorima da dobar dio tih stabala mora biti uklonjen, a da ne pominjem potencijalnu mogućnost da neko odgovara za nepoštivanje zakonskih normi.

Kada su u pitanju javne rasprave, opet je naprijed navedeni projekat gradskog parka najočitiji primjer kako se ne treba i ne smije raditi. Naime, za taj prostor postoji obaveza donošenja regulacionog plana, u čijoj fazi donošenja se obavezno sprovode i javne rasprave, na kojima građani imaju mogućnost iznijeti svoje mišljenje koje sadržaje oni žele vidjeti na tom prostoru, da li samo park ili i neke druge sadržaje tipa obdaništa, dom za stara lica, bazene, sportske terene, adrenalinski park i slično. Ovo pravo građana je uzurpirano i umjesto toga je mala skupina ljudi odredila koji sadržaji će se tamo graditi i što je najgore započelo se realizacijom istih, što je potpuno neprihvatljivo.

Uključivanje građana u donošenje svih važnih odluka vezanih za razvoj grada je naša zakonska obaveza ali i dostignuta civilizacijska tekovina. Tim prije što sad gradska uprava ima mogućnost uključivanja javnosti i putem online platforme, tako da građani i bez fizičkog prisustva mogu učestvovati u raspravi i kreiranju sadržaja bitnih za našu lokalnu zajednicu.

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Exit mobile version