U Plavoj sali Doma kulture u Srebreniku održano je predavanje “Uticaj medija na razvoj djeteta i hiperprotekcija roditelja”, koje je na inicijativu roditelja djece sa teškoćama u razvoju organizirao Centar za ranu intervenciju Mali svijet u saradnji s Gradskom upravom Srebrenik.
Iako sala nije bila potpuno popunjena, činjenica da se ovakva radionica organizuje prvi puta u Srebreniku, zajedno s važnom i aktuelnom temom, stvara pretpostavku da će interesovanje za ovakva predavanja rasti u budućnosti. Gradonačelnik Srebrenika Adnan Bjelić prisustvovao je na ovoj tribini gdje je u znak zahvalnosti roditelja sa teškoćama u razvoju djece dobio i zahvalnicu.
Predavač Almedin Imširović, inače direktor Centra za ranu intervenciju Mali svijet govorio je o temam kao što su:
– Razvojne poteškoće: Svako 33. dijete trenutno ima poteškoću u razvoju.
– Uticaj ekrana: Izloženost ekranu ima ozbiljnije posljedice nego ratovanje. Djeca izložena prekomjernoj ekranizaciji pate čitav život, jer se pretvaraju u “biljke”.
– Sličnosti sa ovisnostima: Izloženost ekranu može biti gora od ovisnosti o drogama kao što su kokain ili heroin.
– Endorfin sreće: Dok je normalno lučenje endorfina sreće jednom ili dvaput dnevno, ekrani uzrokuju njegovo lučenje najmanje 15 puta dnevno kod djece, što može ozbiljno poremetiti njihov razvoj.
– Prevelika senzorna stimulacija: Djeca izložena ekranima ne progovaraju na vrijeme, nemaju razvijenu motoriku i nisu socijalizovana.
– Smanjeni prag tolerancije: Laka dostupnost informacija putem interneta smanjuje naš prag tolerancije, jer smo navikli na instant odgovore.
– Adrenalinska ovisnost: Djeca postaju ovisna o adrenalinu koji dobijaju kroz igrice, što čini ostale aktivnosti nezanimljivim.
– Ovisnost Odraslih: I odrasli imaju problem ovisnosti o ekranima.
– Hiperprotekcija: Pretjerana briga roditelja za dijete rezultira “osakaćivanjem” djeteta u smislu osamostaljivanja.
Ova radionica je bila izuzetno poučna i ukazala je na mnoge aspekte problema prekomjerne izloženosti ekranu i hiperprotekcije roditelja.