Ako ste odmah pomislili na Belgiju, niste pogriješili, ali uskoro bi ta slatka asocijacija mogla da bude povezana sa Bosnom i Hercegovinom! Baš tako, ali to ne znači da se odričemo baklava, ružica, tufahija ili hurmašica. Kad uđemo u EU, ponijećemo ih sa sobom i one će tako postati i dio evropske 'slatke' tradicije.
„Snovi se ostvaruju“, to je već neko rekao i tako je Nirmel krenuo u ostvarenje svog, ali je znao da ne može sam. Pozvao je svoje prijatelje Edinu i Muamera Vlahovljaka i tako je nastala prva bh. manufaktura čokoladnih pralina „Mak Zara“. Ime je dobila tako što su spojena imena Nirmelove djece, Maka i Zare.
Slatki posao iz čiste ljubavi
„Posao je krenuo iz čiste ljubavi“, kaže Nirmel i dodaje da je njemu i njegovim prijateljima bio cilj da naprave nešto dobro i da pokažu da se i u Bosni i Hercegovini može proizvesti nešto što će se prepoznavati po kvalitetu. „Kupili smo belgijski recept za praline, ali 'Max Zara' je sada bh. brend pralina, koji samostalno postoji i nije vezan za bilo koju drugu firmu. Čokoladu kao sirovinu nabavljamo u Belgiji, crnu, bijelu i mliječnu, sa procentom kakaa od 50 pa naviše“, kaže Muamer Vlahovljak, inače, po struci, diplomirani politolog. Nirmel je završio obuku za majstora čokolatijera u Zagrebu, a zatim je tom zanatu podučio Edinu Vlahovljak, a ona opet, dvije radnice u njihovoj firmi „Mak Zara“. „Tri mjeseca učila sam ovdje kod 'profesora' Nirmela“, kaže Edina. „Kako je to biti po cijeli dan okružena sa toliko čokolade?“ pitam. „Divno i jako teško“, kaže Edina. Pa, mogu zamisliti!
Mi stvaramo brend!
Made in BiH
„Mak Zara“ je smještena u malom zakupljenom prostoru u Vogošći, ne većem od 80-tak kvadratnih metara. Tu se praline prave i pakuju, a onda transportuju do jedine njihove prodavnice u tržnom centru „Marcator“, i u nekoliko prodavnica gdje se komisiono prodaju. Njih troje vlasnika i dvije radnice u čokolateriji, to je svo zaposleno osoblje. Muamer, Nirmel i Edina su osmislili i vrlo maštovite kutije u koje se praline pakuju, dakle, sami su svoji dizajneri, komercijalisti, sami transportuju robu i vode knjige poslovanja. A zamislite da su za sve te poslove angažovali druge ljude i uz to ih plaćali!
Ispričala sam vam priču o prvoj bosanskohercegovačkoj manufakturi čokoladnih pralina dok mi pred očima još uvijek titraju slike čudesnih čokoladnih oblika, a nepce još pamti onu koju sam probala: pralinu od tamne čokolade sa okusom šumskog voća! Prosto da poželite da je neko stavi na vaš dnevni jelovnik. Kad malo provrtite neku od tih luksuznih kutija u koje su praline pakovane, primijetićete sitnim slovima napisano: Made in BiH.
Izvor: Deutsche Welle