Znanstvenici su u sklopu zdravstvene kampanje ispitali 3.000 osoba, a 83 posto muškaraca priznaje da su prigovori njihovih partnerica opravdani.
Žene troše 7920 minuta godišnje na prigovaranje svojim muževima koje se odnosi na sitne kućanske poslove, njihovo opijanje i nebrigu o zdravlju. To znači da se na “zvocanje” potroši dva i pol sata svaki tjedan, ili 11 sati mjesečno ili pet i pol dana u godini.
Studija je rađena na više od 3.000 osoba, a provodi se u sklopu zdravstvene Everyman kampanje. Zaključak je da je najčešći predmet prigovora žena svojim partnerima to što ne brinu o kući.
Ostale pritužbe uključuju pranje suđa, konzumaciju alkohola i neodlazak liječniku. Većini žena nije neugodno što prigovaraju svojim muževima. Njih 87 posto priznalo da bi njihov partner teško učinio nešto od kućnih poslova da nema njihova prigovaranja.
Dok je većina muškaraca izjavila da nikada ne bi priznali da su "nekorisni" u kući, ipak je 83 posto anketiranih priznalo da često misli kako prigovori nisu bez razloga.
Iako se često govori kako je prigovaranje nepoželjan aspekt u vezama, ta je strategija čini se vrlo djelotvorna, ako je vjerovati rezultatima studije. Gotovo polovica ispitanica izjavila je da su muškarci ‘popustili’ nakon sat vremena, ako njihov partner nastavlja s istom temom, a daljnjih 21 posto popustio je nakon par sati - radi mira u kući!
Pola muškaraca ne zna gdje u stanu stoji pegla
Prema istraživanju dr. Davora Topolčića, sociologa s Instituta Ivo Pilar, većinu kućnih poslova uključujući i odgoj te brigu o djeci obavljaju žene. Samo 15 posto muškaraca u Hrvatskoj nikad ne kuha, a smeće podjednako iznose i muškarci i žene. Muškarci više rade sitne kućne popravke, ali zato dvije trećine muškaraca nikad ne pere rublje, a polovica ne zna gdje u stanu stoji glačalo. Oko petnaestak posto muškaraca nikad ne pere suđe, a pranje prozora, kao i čišćenja svih vrsta te odgoj djece uglavnom je u ženskim rukama. Riječju, muškarci prema vlastitoj procjeni potroše na kućanske poslove oko 19 sati tjedno, a žene više od 32 sata.