Srebrenik.NET

7. april – Svjetski dan zdravlja obilježen u Bingo Ciy Centru

Svjetski dan zdravlja obilježava se 7.aprila širom svijeta na ovaj dan. Tim povodom u Bingo City Centru u Tuzli po prvi put su se okupili i zajednički nastupili iz udruženja medicinskog osoblja iz oba entiteta i Distrikta Brčko, uz pomoć trgovačkog lanca Bingo. Ovaj dan se također obilježava kako bi se kod stanovništva izgradila svijest o temama vezanim za zdravlje. Tim povodom je medicinsko osoblje dijelilo savjete o prevenciji depresije, o zdravoj ishrani, te su vršena mjerenja krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi, a uz to su dijelili i besplatno voće.

„Mi smo danas prvi put okupili sva udruženja iz oba entitenta i Brčko distrikta pod jednim krovom i jako smo ponosni na to. Mi ne obilježavamo samo svjetski dan zdravlja, mi obilježavamo cijeli mjesec zdravlja. Tom prilikom smo ponudili našim kupcima popuste na proizvde iz kategorije zdrave hrane.“ navela je na današnjoj press konferenciji Tatjana Paunoski, PR kompanije Bingo. „Danas se obilježava Svjetski dan zdravlja i naša kompanija se pridružila aktivnostima koja sprovode udruženja koja okupljaju medicinsko osoblje diljem Bosne i Hercegovine. Danas su se u 13 naših objekata u čitavoj BiH održale aktivnosti koje zajedno sprovodimo. Ova udruženja dijelila su besplatno voće koje smo mi donirali, a osim toga njihovo stručno osoblje je danas bilo dostupno za savjete, ali i za mjerenje šećera u krvi, kao i krvnog pritiska.“ ističe PR kompanije Bingo, Tatjana Paunoski.

Kampanja pod nazivom” Depresija? Razgovarajmo!”

Predsjednica Udruženja medicinskih sestara i tehničara Federacije Bosne i Hercegovine, Hanka Redžić istakla je na današnjoj press konferenciji da je cilj ove kampanje prvenstveno kako liječiti depresiju, kako podstaći svijest kako porodice i prijatelja, tako i radnih kolega, da prepoznaju znake depresije, da na vrijeme reaguju i da pomognu osobama koje su oboljele, da na vrijeme se podvrgnu liječenju, odnosno mjerama prevencije. „Svjetska zdravstvena organizacija je nažalost prepoznala da veliki broj osoba boluje od depresije, te je ove godine 7.april upravo posvetila borbi protiv depresije pod motom: Depresija? Razgovarajmo. Najteža posljedica depresije, ukoliko se ne liječi, je samoubistvo. Depresija najčešće pogađa osobe od 14 do 29 godina, kada ulaze u pubertet i traže svoje ja, te pogađa osobe iznad 65 godina, tj. penzionere koji mijenjaju stil života i nisu više toliko socijalno aktivni.“

„Žene oboljevaju od depresije više nego muškarci“

Depresija je bolest koju karakterišu poremećaji raspoloženja, a najčešći simptomi depresije su dugotrajna tuga, nesposobnost uživanja u ranije ugodnim stvarima ili aktivnostima kao i duševna bol. Osim navedenog, ljudi koji boluju od depresije mogu imati i neke od sljedećih simptoma kao što su: manjak energije, promjene apetita, nesanicu ili preveliku potrebu za snom, povećanu tjeskobu ili zabrinutost, smanjenu koncentraciju, neodlučnost, nemir, te misli o samoozljeđivanju ili samoubistvu.

„Kroz jednu anketu vidjeli smo da 80% pacijenata oboljeljih od dijabetesa upravo boluje od depreije. Depresija nas može dovesti u stanje pothranjenosti ali i stanje gojaznosti. Upravo zbog toga danas smo pokušali da uradimo edukaciju građanstva, da vidimo na koji način i kroz koje namirnice možemo upravo da poboljšamo naše zdravlje, tj. da povećamo lučenje serotonina, tzv.hormona sreće, da bismo prevenirali depresiju i liječili je.“ istakla je na današnjoj press konferenciji Inga Marković nutricionista-dijetetičar, iz Javne zdravstvene ustanove Bolnica Doboj. „Depresija je usko povezana sa strukom nutriconista i sa ishranom. To je jedno oboljenje koje karakteriše promjena ponašanja a direktno je vezana za lučenje serotonina tzv. hormona sreće. Namirnice poput jaja, mliječnih prizvoda, mesa, sira, integralnih žitarica, heljde, integralnog brašna, palente, te dovoljan unos istih potiče stvaranje serotonina u mozgu, a potrebno je također unijeti dovoljan broj vitamina i minerala, kroz dovoljan unos voća i povrća.“

„Nije važno samo šta ćemo jesti, nego i kako ćemo jesti. Jako je bitno da li vježbamo, koliko spavamo, da li se smijemo, da li imamo neki način da se opustimo u životu. Najvažnija je raznovrsna prehrana, te je veoma bitno jesti u miru i da su obroci redovni.“ navodi nutricionistica dr.sc. Marizela Šabanović, koja je ujedno i stručni saradnik u Bingu na projektu Magazin plus.

Uz pravilnu ishranu je obavezna i fizička aktivnost, a preporuka Svjetske zdravstvene organizacije ove godine je najmanje 20-30 minuta svakodnevne fizičke aktivnosti.

„Najbitnija je prevencija i zbog samog pacijenta i zbog dužine liječenja, ali svakako i novca. Svaka prevenicja je puno bolja nego ishod, jer kada već dođemo do bolesnika liječenje je svako skuplje nego prevencija.“ navodi Aleksandra Mitrić, predsjednica Udruženja Resursni centar za profesionalni razvoj medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara za područje Republike Srpske. „Ovo je prva aktivnost koordinisana od tri Udruženja medicinskih sestara Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko distrikta u saradnji sa kompanijom Bingo. Meni je jako drago što mi kao sestrinske organizacije zajedno učestvujemo u jačanju sestrinstva u BiH.“ ističe Aleksandra Mitrić.

Azra Mehmedović dipl.žurn.

Srebrenik.NETwork

Exit mobile version