Dječak iz Mostara skandirao “Nož, žica, Srebrenica: U Širokom “Za dom spremni”

Nakon što je nogometna reprezentacija Hrvatske sinoć prošla u finale Svjetskog prvenstva koje se ove godine igra u Rusiji, osim u susjednoj nam zemlji, slavilo se i širom Bosne i Hercegovine.

Najveća euforija sinoć je vlada u Mostaru i Širokom Brijegu, gdje su navijači Hrvatse slavili do ranih jutarnjih sati.

Fotografije i videa baklji, zastava i dresova Hrvatske sinoć su obišli region, ali i cijeli svijet, a naši susjedi su odnijeli zasluženu pobjedu na Mundijalu i prošli u finale Svjetskog prvenstva.

Međutim, slavlje u Mostaru, u jednom trenutku, je izgledalo nikako drukčije nego sramotno. Naime, dok su navijači prolazili ulicama Mostara, jedan dječak je uzviknuo: Nož, žica, Srebrenica.

 

Nož, žica, Srebrenica je srpski fašistički slogan kojim se glorifikuje genocid u Srebrenici. Da stvar bude gora, jučer je obilježena 23. godišnjica genocida u Srebrenici.

Sramne poruke sinoć su stigle i iz Širokog Brijega, kada je jedan dio navijača uzvikivao Za dom spremni, što također predstavlja fašističko obilježje.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.