COVAX treba 5,2 milijardi dolara za kupovinu vakcina

Globalna inicijativa za ravnopravnu diobu vakcina protiv koronavirusa  između bogatih i siromašnih zemalja (COVAX) zatražila je u srijedu 5,2 milijardi dolara za kupovinu vakcina u narednim mjesecima.

Program COVAX uz podršku UN-a isporučio je nešto više od milijardu doza vakcina otkako je njihova distribucija počela prije skoro godinu dana.

Prvobitni cilj bio je isporučiti dvije milijarde doza do kraja 2021., ali je COVAX ostao bez novčanih sredstava nakon što su sporazumi o nabavci vakcina kasno pokrenuti i većina doza otišla je bogatim zemljama koje su sklopile ugovore o nabavci.

Kako stvari sada stoje, manje od deset posto ljudi iz siromašnih zemalja primili su barem jednu dozu, dok je više od 60 posto svjetskog stanovništva vakcinisano – od kojih neki i s tri ili četiri doze, prenosi AP.

The post COVAX treba 5,2 milijardi dolara za kupovinu vakcina appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Više od 30 volontera udruženim snagama uredilo javne površine i sportske zone u Srebreniku

Ekološka akcija UG „Eko Mreža“ okupila je više od 30 volontera koji su zajednički čistili i uređivali javne površine, sportske zone i zelene površine u Srebreniku.

Sjećanje i nada: Izložba o Srebrenici prvi put izvan Muzeja istočne Bosne, postavljena u Domu kulture

U Domu kulture u Srebreniku otvorena je izložba Muzeja istočne Bosne koja na 17 panoa dokumentuje ratna dešavanja u Srebrenici, ali i uspjehe djece Srebrenice nakon rata. Otvorena do 8. jula, ulaz slobodan.