DW: Radna snaga ide na Zapad, smeće ide na Balkan

Dok bogate zemlje propovijedaju zaštitu životne sredine i kritikuju one koji nisu dovoljno napredni, istovremeno izvoze smeće u Bugarsku i Rumuniju preko mafijaških šema, ocjenio je bugarski antropolog Ivajlo Dičev.

On je u autorskom tekstu za Dojče vele podsjetio da je u januaru Evropska komisija Bukureštu zaprijetila kaznenim postupkom zbog kršenja pristupnog ugovora jer od 2014. nije postignut nikakav napredak u zbrinjavanju komunalnog otpada, a da je u Bugarskoj otkriće planina smeća izazvalo politički potres koji je doveo do hapšenja ministra za životnu sredinu i velike policijske istrage u nizu gradova.

U obje zemlje je istragu izazvala italijanska policija koja je otkrila tragove ilegalnog izvoza smeća u organizaciji firmi bliskih mafiji i o tome izvjestila evropske partnere, piše Dičev i dodaje da su i građani tih država postali svjesni razmera problema koji im inače nije potpuno nepoznat. On je u autorskom tekstu za Dojče vele podsjetio da je u januaru Evropska komisija Bukureštu zaprijetila kaznenim postupkom zbog kršenja pristupnog ugovora jer od 2014. nije postignut nikakav napredak u zbrinjavanju komunalnog otpada, a da je u Bugarskoj otkriće planina smeća izazvalo politički potres koji je doveo do hapšenja ministra za životnu sredinu i velike policijske istrage u nizu gradova.

U obje zemlje je istragu izazvala italijanska policija koja je otkrila tragove ilegalnog izvoza smeća u organizaciji firmi bliskih mafiji i o tome izvestila evropske partnere, piše Dičev i dodaje da su i građani tih država postali svesni razmjera problema koji im inače nije potpuno nepoznat.

Izvor: Mondo.rs

The post DW: Radna snaga ide na Zapad, smeće ide na Balkan appeared first on Kameleon M&M.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

SDA Srebrenik: Ne prebacujte odgovornost, preuzmite je!

Ovih ljetnih dana ponovo, nažalost, svjedočimo nestašici pitke vode i redukcijama na području Srebrenika. Umjesto …

Četiri općine iz TK bilježe rast fiskalnog prometa uprkos neradnoj nedjelji

Gračanica, Doboj Istok, Gradačac i Srebrenik obuhvaćeni su analizom fiskalnog prometa koja je pokazala rast …