Ekonomski analitilčari – euro ušao u recesiju

Eurozona je već ušla u “plitku” recesiju izazvanu visokim cijenama energenata i trajat će do kraja godine, navode ekonomisti grupe AG banke UBS.

Ekonomija eurozone koja obuhvata 19 zemalja opala je za 0,1 posto u trećem kvartalu i za 0,2 posto u četvrtom, prognozirali su analitičari u četvrtak u izvještaju klijentima.

Oni su, uprkos tome, povisili svoju prognozu rasta za kompletnu godinu nakon snažnog rasta registrovanog u tri mjeseca do kraja juna. Prognoza rasta za 2023. godinu smanjena je na 0,8 s 1,2 posto.

U svijetlu dodatnih značajnih povećanja cijena energije, koja impliciraju dodatni pritisak na potrošnju domaćinstava, sada očekujemo da euro uđe u tehničku recesiju – navode u izvještaju ekonomisti predvođeni Reinhardom Cluseom, prenosi Bloomberg.

The post Ekonomski analitilčari – euro ušao u recesiju appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Više od 30 volontera udruženim snagama uredilo javne površine i sportske zone u Srebreniku

Ekološka akcija UG „Eko Mreža“ okupila je više od 30 volontera koji su zajednički čistili i uređivali javne površine, sportske zone i zelene površine u Srebreniku.

Sjećanje i nada: Izložba o Srebrenici prvi put izvan Muzeja istočne Bosne, postavljena u Domu kulture

U Domu kulture u Srebreniku otvorena je izložba Muzeja istočne Bosne koja na 17 panoa dokumentuje ratna dešavanja u Srebrenici, ali i uspjehe djece Srebrenice nakon rata. Otvorena do 8. jula, ulaz slobodan.