Prošao je 15. jun: Pročitajte šta se dešava sa pasošima u BiH

Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović izjavio je prije sedam dana u Sarajevu da bi od 15. juna trebalo da bude otklonjen zastoj u izdavanju pasoša građanima BiH.

Prema njegovim riječima, rukovodstvo Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka /IDDEEA/ BiH dobilo je garancije od preduzeća “Milbauer”, koje izrađuje pasoše, da će poslije 15. juna biti obezbijeđen potrebni repromaterijal za izradu pasoških knjižica i omogućeno njihovo nesmetano izdavanje građanima.

Danas je 16. juni, a iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH dobili smo informaciju da su pasoši “u fazi isporuke”.

“Agencija je informisana od strane  izabranog dobavljača ‘Muhlbauer d.o.o.’ da je neophodni repromaterijal za proizvodnju pasoških knjižica u fazi isporuke. Agencija je već stavila sve svoje raspoložive resurse u funkciju personalizacije i transporta putnih isprava na lokacije nadležnih organa (kantonalni MUP-ovi u FBIH, MUP R.Srpske, Javni registar Brčko distrikta BiH, DKP BiH u inostranstvu”, rekao je za BUKU u četvrtak popodne Branimir Gojković, stručni savjetnik Agencije.


On ističe da će se zahtjevi za izdavanje putnih isprava rješavati sukcesivno, i to prioritetno zahtjevi koji su izvan zakonskog roka.

“Sa druge strane, svi zahtjevi koji se budu podnosili u narednom periodu rješavaće se u skladu sa Zakonom o putnim ispravama BiH: ‘zahtjev za izdavanje putne isprave nadležni organ dužan je riješiti u roku od 30 dana (redovna procedura) od dana podnošenja zahtjeva osim kad rješavanje zahtjeva za izdavanje putnih isprava koji su podneseni diplomatskim ili konzularnim predstavništvima Bosne i Hercegovine, u kojem slučaju je rok za rješavanje zahtjeva 60 dana od dana podnošenja zahtjeva (ukoliko je zahtjev podnijet u redovnoj proceduri)'”, ističe Gojković.

Podsjetimo da su mnogi građani BiH ostali bez pasoša, jer je došlo do nestašice knjižica.

 

(buka)

Također provjerite

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.