Sedlo – Abdulah Sidran

Sedlo - Abdulah Sidran

image

SEDLO

1.

Poš'o na hadž ugledan sedlarski esnaflija pa sve što je blaga im'o, u srebru i zlatnini, potrp'o i ušio u jedno staro, razbataljeno sedlo, a kalfi to ne kaz'o nego samo:
"Ovo nemoj da bi kome prod'o, ni za kakve pare. Nek stoji, dok se ja ne vratim."
"Ne beri brige, neće ovo niko uzet' ni da mu džaba dadnemo."
Tekli ovamo čarsijski, onamo hadžijski dani, hefte, pa i mjesec, pa i drugi, kad u dućan uđe nakav čojo dugih ufitiljenih brkova, sitno nešto, bogda ljudska. Ko da ga je dijete nacrtalo. Nakon što je ispip'o i odvag'o svih sedam ponuđenih komada, malehni čojo se prope naprste i s police skinu onaj razvaljeni, što gazda kalfi reče da ga nipošto ne prodaje. Prevrnu ga nekoliko puta gore-dolje, desno-lijevo, podviknu, da se i na sokaku čulo:
"Ovoga ja tražim deset godina !"
Maši se pojasa, izvadi pare.
"Koliko ?"
"Nije to za prodaju."
E, sad ! Ko ne zna kako malehni ljudi mogu biti tvrdoglavi i mahniti, taj o ljudima ništa ne zna. Podugo trajalo natezanje, čojo podiz'o cijenu pa dogur'o do para za koje bi sva dućanska sedla mog'o kupit'. Prepade se kalfa da će ga gazda plaho naružit' što ne uze tolike pare - popusti. Sa sedlom na ramenu, čojo ode pjevajući.

2.

Sasluša hadžija kazivanje svoga kalfe, odšutje nekoliko trenutaka, kašljucnu i proguta kao neki zalogaj. Pa reče:
"Tako je to u životu. Kad ne ide - ne ide."

3.

Nije od njegova povratka s hadža proslo ni tri hefte kad u dućan bahnu, s istim onim sedlom na ramenu, onaj čoječić:
Ovo ništa ne valja, daj mi koje bilo drugo sedlo, i halali."
Halalosum - kabulosum.

4.

U sedlu, sve netaknuto.
"Šta reče, hadžija ?"
"Ništa. Kad ide - ide."

Abdulah Sidran

Prenijeto sa fb profila

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.