U Memorijalnom centru u Potočarima dodijeljene novinarske nagrade ‘Nino Ćatić’

U Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari večeras je dodijeljena, po treći put, novinarska nagrada “Nino Ćatić”. Organizator dodjele nagrade je Udruženje “Biti novinar” iz Tuzle, a novinarska nagrada ”Nino Ćatić” se dodjeljuje u pet kategorija i to radijski izvještaj, televizijski prilog, pisani tekst, fotografija i blog/vlog.

Najbolje novinarske radove birao je žiri u sastavu Almasa Hadžić, Marko Divković, Salih Brkić i Marinko Sekulić Kokeza. Tema ovodišnjeg konkursa “Srebrenica – evropska odgovornost i historija, koji je raspisan kao i svake godine sredinom juna”, posvećena je majkama.

Nagradu za najbolji blog/vlog dobila je Ivona Grgić za priču “San“.

Nagrada za najbolju fotografiju pripala je Denisu Zuberiju, fotoreporteru agencije Anadolija. Nagradu za najbolji pisani tekst objavljen na web portalu i novinama osvojio je Edin Skokić za tekst “Mevlidi Hukić ubijeni su suprug, tri sina, dva brata…“

Nagradu za najbolji televizijski prilog dobio je Mensud Zorlak – Nova BH za priču “Ratko Mladić i Srebrenica“. Nagradu za najbolji radijski izvještaj dobila je Meruna Uzunalić RADIO BIR za prilog “Imam“.

“Nagrade su dodijeljene u pet kategorija, dodijeljene su četiri specijalne nagrade. Cilj dodjele ove nagrade u Srebrenici je ispunjen. Ujedinjeni su svi novinari. Takav cilj se postiže svakom vrstom podrške. Ona ne pripada nikome, a svačija je i zato hvala svima koji su prepoznali ovu ideju i stali uz inicijatore i organizatore. Na prvom mjestu je podrška porodice Ćatić, bez kojih ovo ne bismo mogli raditi”, rekli su Emina Hoždić i Dino Durmić, inicijatori dodjele novinarske nagrade Nino Ćatić.

Hodžić je istakla da su ovom nagradom ujedinili novinare u BiH te da je namjera da nagrada postane regionalna i međunarodna.

“Naredne godine nastavljamo s ciljem da budemo još bolji i očekujemo podršku svih. Ovogodišnja tema je posvećana majkama. Nažalost, naša majka Hajra nije s nama i meni i kolegi Dini jako je teško. Hajra nas je pratila i naš svaki detalj jer je željela da zna, zato smo ove godine temu posvetili majkama. Uz majke moramo biti uvijek i stalno”, potcrtala je Hodžić.

U okviru ovogodišnje dodjele novinarske nagrade uručena su specijalna priznanja generalnom direktoru Federalne televizije Džemalu Šabiću, Admiri Bakić, dugogodišnjoj bh. novinarki te radioamateru Dževadu Ramović, BIR TV.

Specijalno priznanje za doprinos u regiji za izvještavanje i prenošenje istine o genocidu dobio je Aleksandar Sekulović iz Crne Gore, za tekst “Vrijeme smrti: 5.05“.

“Jedna jako emotivna priča koja nikoga ne može ostaviti ravnodušnim, jer Kada Hotić je ispričala svoju priču koju sam obradio. Nikad ne dozvolimo riječ zločin, uvijek mora biti genocid jer ovdje na djelu je bilo najstrašnije, neko je pokušao da eliminiše narod s ovog područja. Nagradu koju sam dobio posvećujem majkama Srebrenice”, izjavio je Sekulović za Fenu.

Visoki pokrovitelj nagrade je predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, a generalni pokrovitelj Federalno ministarstvo izbjeglica i raseljenih osoba.

Dodjelu novinarske nagrade “Nihad Nino Čatić“ podržao je Grad Tuzla, predsjednik Skupštine TK Žarko Vujović, Vlada TK predvođena premijerom Irfanom Halilagićem, Općina Stari Grad Sarajevo, BH Pošta, Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, kao i Organizacioni odbor obilježavanja 27. godišnjice genocida u Srebrenici.

Autor: FENA

The post U Memorijalnom centru u Potočarima dodijeljene novinarske nagrade ‘Nino Ćatić’ appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.