U periodu od 2013 – 2017. godine Bosnu i Hercegovinu je napustila 151.101 osoba

 

U periodu od 1992 – 1995. godine Bosnu i Hercegovinu je napustilo 1,2 miliona građana koji su utočište pronašli van granica Bosne i Hercegovine. Trenutno 98.578 osoba ima zvaničan status interno raseljene osobe u BiH, od čega je jedna trećina još uvijek ugrožena. Oko 20.000 osoba je zvanično registrovano kao izbjeglice iz BiH koje borave izvan zemlje porijekla. Broj ugroženih manjinskih povratnika iznosi 47.000. Izgrađeno/obnovljeno oko 327.000 domova. Preko 2.700 stambenih objekata je bez elektrifikacije. Zdravstveno osiguranje nema 10.675 lica. 8.994 porodice su u stanju socijalne potrebe bez ikakvog primanja, dok samo 0,8% – 1% povratnika radi. U BiH još uvijek postoji preko stotinu kolektivnih centara. Teritorijalno 2,3 procenta naše zemlje je pod minama, što znači da je 84 hiljade ne uklonjenih mina.

Međutim, Bosna i Hercegovina se danas susreće sa drugim izazovima, a jedan od tih izazova je i masovno iseljavanje bh. građana, među kojima je veliki broj povratnika i raseljenih osoba. Prema istraživanjima koje je provela Unija, u period od 2013 – 2017. godine Bosnu i Hercegovinu je napustila 151.101 osoba. Glavni uzroci migracija stanovništva su ekonomski.

U cilju smanjenja odlazaka bh. građana, Unija za održivi povratak i integracije u BiH je u sklopu kampanje Stop iseljavanju bh. građana pokrenula projekta pod nazivom Zajedno učinimo život boljim u BiH, koji je u prvoj fazi finansirala Vlada Švicarske u općinama Bihać, Čapljina i Lukavac. Projekat ima za cilj promociju individualnog seoskog turizma u lokalnim zajednicama. Cilj je, kroz ekonomsko jačanje stanovnika lokalnih zajednica, poboljšati uslove života kroz samozapošljavanje u ruralnom (ili agro) turizmu. U tu svrhu, Unija je kreirala i web portal www.bhselo.ba gdje se besplatno promovišu seoska domaćinstva u svrhu unaprjeđenja ruralnih područja koja imaju mogućnosti za razvoj turističkih kapaciteta u Bosni i Hercegovini. Želimo motivisati i podržati što više osoba koje žive u ruralnim sredinama da se organizovano bave pokretanjme sopstvenog biznisa kroz otvaranje seoskih domaćinstava i ukazati im na mogućnosti koje nude ruralna područja.

 

The post U periodu od 2013 – 2017. godine Bosnu i Hercegovinu je napustila 151.101 osoba appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Samir Muratović - kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenika

Samir Muratović – kandidat SDA za gradonačelnika Srebrenik – intervju

Gosp. Samir Muratović predstavio je niz mjera i planova koji bi, ako budu uspješno implementirani, mogli značajno unaprijediti svakodnevni život građana Srebrenika. Od rješavanja problema s vodosnabdijevanjem, preko stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenta, do modernizacije gradske uprave, jasno je da se kandidat zalaže za konkretne promjene koje odgovaraju potrebama lokalne zajednice. Ostaje da vidimo hoće li njegova vizija naići na podršku građana i na koji će se način planovi ostvariti ako mu bude ukazano povjerenje na predstojećim izborima. Hvala na odvojenom vremenu za intervju.

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …