12 miliona žena pati od štitne žlijezde i ignorira simptome

Zastrašujući je podataka da više od 12 miliona žena pati od štitne žlijezde, ali ignorira simptome. Za mnoge od ovih znakova, žene bi pomislile da su samo naznaka prehlade ili umora, i potom bi nastavile sa kućnim aktivnostima.

Međutim, ovi znakovi mogu vrlo lako biti upozorenje na bolest, koja nije nimalo bezazlena.

Konstantno ste loše volje

Kada štitna žlijezda ne radi pravilno, to uzrokuje česte promjene raspoloženja. Remeti se lučenje serotonina, hormona sreće. Može doći i do pojave agresije.

Zatvor

Poremećen rad štitne žlijezde također utiče i na usporavanje probave, što dovodi do zatvora i težeg pražnjenja organizma.

Previše spavate

Ukoliko osjetite da ste često previše ”usporeni” to može biti zbog štitne žlijezde! Dolazi do smanjenja ili potpunog prestanka nekih tjelesnih funkcija, što vrlo često dovodi do pospanosti.

Gubitak kose i suha koža

Lučenje premalo hormona štitne žlijezde može dovesti do sušenja kože, čak iako napolju nije zima. S obzirom na to da je koža povezana sa dlakom, ni kosa nije pošteđena.

Nagli dobitak na težini

Hipertireoza (ubrzan rad žlijezde) je često glavni uzrok gojenja, čak iako jedete istu količinu hrane kao i uvijek.

Gubitak libida

Smanjenje seksualne želje je čest simptom kod žena koje imaju oboljenje štitnjače.

Bol u mišićima

Lučenje premalo hormona štitne žlijezde uzrokuje bol u mišićima i tetivama čak iako se ne bavite nekim sportskim aktivnostima.

Lupanje srca

U slučaju pretjeranog lučenja hormona, može doći do lupanja srca.

Gubitak koncentracije i vrtoglavica

Ako vam je glava odjednom čudna na dodir i često imate vrtoglavicu, u vašem tijelu je previše hormona štitne žlijezde.

Visok krvni pritisak

Kada žlijezda nije dovoljno aktivna, dolazi do povećanja pritiska i nikakvi lijekovi za njegovo sniženje ne rješavaju problem.

Bol u grlu i vratu

S obzirom na to da se štitna žlijezda nalazi u ovom dijelu, nije ni čudo što i ovaj simptom može ukazivati da nešto nije u redu. Ukoliko primetite otok na vratu, odmah posetite ljekara!

Također provjerite

Savjeti civilne zaštite Srebrenika u slučaju klizanje terena.

Savjeti civilne zaštite Srebrenika u slučaju klizanje terena.

Klizanje terena je prirodni proces kojim se vrši oblikovanje savremenog reljefa, a nekad je to dio vještačkog procesa koji nastaje kao posljedica nesmotrene ljudske aktivnosti kada se narušava prirodna stabilnost padina. Savjeti civilne zaštite Srebrenika u slučaju klizanje terena.

Savjeti civilne zaštite Srebrenika u slušaju zemljotresa

Zemljotres – savjeti civilne zaštite Srebrenika

Zemljotres ili potres nastaje usljed pomjeranja tektonskih ploča, kretanja Zemljine kore ili pojave udara. Posljedica toga je podrhtavanje tla zbog oslobađanja velike energije. Jačina potresa zavisi od više činilaca. Savjeti civilne zaštite Srebrenika u slušaju zemljotresa pročitajte ovdje