14,5 Miliona KM stete na podrucju opcine Srebrenik, prema procjeni CZ Srebrenika

Izvjestaj opcinskog staba civilne zastite prenosimo u cjelini. Na osnovu njihovih procjena, steta na podrucju opcine Srebrenik je preko 14.5 Miliona KM.

 

Na području općine Srebrenik je dana, 14.05.2014 godine Odlukom Općinskog načelnika proglašeno stanje prirodne nepogode od poplave i klizišta. - najviši izmjereni nivo vodostaja rijeke Tinje je iznosio 4,50 m.

POSLJEDICE:

- poplavljeno je oko 500 domaćinstava, 16 privrednih subjekata,

- od klizišta je teško oštećeno 23 stambena objekta,

-zbog poplava i klizišta je evakuirano i smješteno kod komšija, prijatelja ili rodbine 215 osoba (veći broj se osoba vraća u svoje kuće radi čišćenja od posljedica poplave),

- porodice koje su evakuirane nalaze se kod svojih komšija, rodbine, kućama gdje su bile smještene izbjeglice uglavnom u svojim naseljima,

- poplavljeno je oko 300 ha poljoprivredne površine,

- stradali su uređeni odbrambeni nasipi u dužini od oko 2.000 m, na različitim dionicama uz vodotoke I i II kategorije,

- velike zamuljenosti u svim naseljima duž poplavljenih područja,

- prekid i normalizacija u vodosnabdijevanju u naseljima (Babunovići, Brda, Bare, Potpeć, Hodžići, Vikali, Bjelave, Duboki Potok),

 

- uništeno betonskih mostova............3

- uništeno pješačkih mostova............7

- uništeno kolskih mostova................5

- oštećeno mostova na magistralnom putu .....3

- oštećeno 43 lokalne putne putne komunikacije od poplave i klizišta,

 

- oštećeni vjerski objekti: Džamija Bjelave i Potpeć, groblje u Straži,

- oštećeni sportski stadioni u Tinji i Bjelavama.

 

AKTIVNOSTI OPĆINSKOG ŠTABA CIVILNE ZAŠTITE Općinski štab civilne zaštite djeluje u skladu sa situacijom, te s tim u vezi donosi odgovarajuće odluke i naredbe i rukovodi akcijom zaštite i spašavanja. - formirani su stručni timovi, sastavljeni od različitih profila inžinjera koji obilaze teren po rasporedu i prioritetima, - utvrđeni su prioriteti za djelovanje: osposobljavanje mostova, puteva i obalo utvrda, - na sanaciji posljedica od poplave angažovana su sve Službe zaštite i spašavanja: Služba za čistoću i asanaciju terena, Služba za rasčišćavanje ruševina, Služba prve medicinske pomoći, Služba za vodosnabdijevanje, Gorska služba spašavanja, Služba za snabdijevanje, Služba za zaštitu od požara. Ukupno 78 pripadnika službi, - uključeno oko 1.500 građana u čišćenju i popravkama u svojim naseljima, - uključeno povremeno 50–150 volontera u raznim vladinim i nevladinim organizacijama (za prikupljanje i raspodjelu pomoći, geolozi, građevinci itd), - cisternama se dostavlja pitka voda u ugrožena naselja. J.P. Vodovod i kanalizacija za naselja koja su u sistemu vodosnabdijevanja a Profesionalna vatrogasna jedinica u naselja koja nisu u sistemu vodosnabdijevanja, - pristigla ekipa Agencije za vanredne situacije iz Francuske sa prečistačem vode kapaciteta koji može snabdjeti oko 1.200 građana i montirana je u Potpeću, - prikupljena putem Merhameta i Crvenog križa velika količina prehrambenih, higijenskih i odjevnih artikala koja se distribuira na području općine i šalje na druga pogođena područja,

- Zbog opasnosti od epidemije naređeno je otvaranje deponije u Babunovićima i pokretanje pripremnih aktivnosti za otvaranje nove sanitarne deponije na području općine, Spasilačke akcije za zaštitu od poplava i klizišta: Izvršeno je 597 spasilačkih akcija: evakuacije iz klizišta i poplavljenih objekata, spašavanje iz vode, crpanje bunara,podruma itd. popravka pokidanih puteva, vodovoda, elektrodistributivne mreže, popravka mostova i puteva do nivoa prohodnosti, čišćenje, DDD itd. UKUPNO KLIZIŠTA: 276 zaključno sa 21.05.2014 godine.

U toku dana (21.05.2014.) registrovano novih 15 klizišta, što ukupno iznosi 276 novih što sa ranije prijavljenih 146 iznosi 442 klizišta.

 

Općinska komisija za utvrđivanje i procjenu šteta od prirodnih i drugih nesreća je sačinila preliminarnu procjenu štete od poplave i klizišta koja iznosi oko 14.485.000,00 KM.

Općinski štab civilne zaštite

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.