Zbog sve evidentnijeg pada potrošnje, prouzrokovanog smanjenjem kupovne moći građana, 2012. godina u našoj zemlji proteći će u znaku znatnog umanjenja plaća u privatnom sektoru.
Izjavio je to za "Avaz" ekonomski analitičar prof. dr. Vjekoslav Domljan, navodeći da bi ova godina mogla ostati upamćena kao ona s velikim gubitkom radnih mjesta, odnosno znatnim smanjenjem ekonomskog rasta.
Porast cijena
- Kupovni fondovi formiraju se iz dohodaka koje građani ostvaruju. Ako nema investicija s jedne, a ni privatne potrošnje s druge strane, onda nema rasta dohodaka, jer nema tražnje za robom. Ova godina donijela je udar na cijene, zatim usluge, pogotovo telekom operatera. Privatni sektor doveden je u izuzetno lošu poziciju - upozorava Domljan.
Bh. vlasti, a pogotovo federalne, smatra on, ušle su u ovu godinu bez ikakvih programa za rješavanje ovih problema. Sve se, kaže on, dešava stihijski, spontano, bez usaglašenog djelovanja. Vlasti, dodaje on, ne pokazuju da mogu krizu staviti pod kontrolu.
- Politika mora utjecati na snižavanje cijena usluga, pogotovo usluga telekoma, koji se hvale visokim prihodima. S jedne strane imamo kompanije koje ostvaruju ekstraprofit, a u drugima minus. Zašto iz dobiti iz jednog sektora ne pokrivamo veliki minus iz drugih - upitao je naš sagovornik.
Govoreći o opadanju kupovne moći i potrošnje, ekonomski ekspert Zlatko Hurtić kaže za naš list da je to osnovni indikator da se nalazimo u recesiji.
Drastični potezi
- Količina novca u opticaju, koja je raspoloživa za potrošnju u domaćinstvima, sve je manja. Firme, suočene s problemima, smanjuju troškove, a nemamo javnih investicija u infrastrukturu preko kojih bi se potrošnja mogla generirati. Ovako će sljedećih pet godina biti izuzetno teško. Potrebni su nam drastični potezi - naglasio je Hurtić.
(Avaz)