Svečanom sjednicom Općinskog vijeća Srebrenik, danas je na prigodan način obilježen 21. juni, Dan općine Srebrenik. Na sjednici je bilo prisutno na desetine gostiju, kako iz Srebrenika i sa drugih općinskih područja tako i iz susjednih država. Uz predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti Općine Srebrenik, direktore JU-a i JP-a, vjerskih ustanova, boračkih udruženja te brojnih medija, svečanosti su prisustvovali i poslanik u Parlamentu FBiH Osman Suljagić, zamjenik predsjednika Skupštine TK-a Zlatko Šimić, hrvatski konzul u BiH Josip Juras, kao i mnogi drugi ugledni gosti. Nakon što je položeno cvijeće na spomen obilježje šehidima i poginulim borcima na Trgu Alije Izetbegovića iz rata 1992-1995. godina odnosno borcima NOR-a Hrvatski konzul Josip Juras i predstavnici zakonodavne vlasti općine Srebrenik su položili cvijeće na spomen-kosturnicu Hrvatski konzul Josip Juras i predstavnici zakonodavne vlasti općine Srebrenik su položili cvijeće na spomen-kosturnicu 1941-1945. godina, održana je svečana sjednica OV-a Srebrenik, na kojoj je načelnik Općine Srebrenik Mehmed Bajrektarević između ostalog kazao: -Srebrenik je poznat kao grad mira, tolerancije i suživota, koji gaji interkulturalni identitet. U teškim vremenima proteklog rata ostali smo dostajanstveni, nije bilo revanšizma prema drugima, tako da smo znali da iz te pozitivne energije i elana mora proisteći prosperitet općine. Od jedne od najnerazvijenih općina u predratnoj BiH, Srebrenik je danas srednje razvijena općina , grad mladih i prosperitetnih ljudi, grad uspješnog privatnog poduzetništva. Čestitam svim građanima Dan općine Srebrenik, te obećajem daljni razvoj Općine, kroz implementaciju brojnih projekata, od kojih se neki realizuju dok su drugi u fazi pripreme realizacije, kazao je Bajrektarević.
Nakon prikazivanja 10 minutnog filma o infrastrukturnim projektima, realizovanim tokom proteklih godinu dana, u kojem je navedeno da je u infrastrukturu uloženo preko 5 miliona KM, uručena su općinska priznanja. Najveće općinsko priznanje Plaketa je dodijeljena: OFK “Gradina“ za ulazak u Premijer ligu BiH, zatim d.o.o. „Aksemont“ za razvoj privrede, ef. Osmanu Mujiću za doprinos u humanitarnom radu i Delić Nedžadu za doprinos u razvoju sporta i infrastrukture na području MZ Kiseljak. Četiri Povelje su uručene: Fehimi Cviko iz Špionice, Ekremu Imširoviću iz Dubokog Potoka, Hajriji Mehić iz Rapatnice i Fahrudinu Selimoviću iz Seone, dok je Humanistom godine proglašen Fahir Zukić-Butro. U nastavku programa zahvalnice su dodijeljene: ansamblu „Zefir“ Srebrenik, Hasanu Čauševiću iz Srebrenika, Mensuru Keriću iz Špionice, Zuhdiji Moranjkiću iz Donjih Moranjaka, Raifu Mrkaljeviću iz Podorašja, Ćazimu Sadikoviću iz Caga, Nedžadu Zahiroviću iz Ljenobuda te Nirmelu Muratoviću iz Previla. Novčane nagrade dobili su: Admir Junuzović iz Kiseljaka, Muamer Kavazović iz Podorašja, Adisa Mašić iz Brda, Almira Mujačević iz Tinje, Emir Muratović iz Srebrenika te Mirheta Omerović iz Bjelava. Priznanje Počasna građanka općine Srebrenik je uručeno bošnjačkoj heroini Fati Orlović iz Konjević Polja. Nakon zvaničnog dijela za goste je priređen prigodan kulturno-umjetnički program, a manifestacija je završena svečanim puštanjem u rad novoizgrađene hladnjače firme „Voćni rasadnik“ u Špionici, u čiju je izgradnju utrošeno oko 2 miliona KM. Nakon finalne utakmice Radničkih sportskih igara 2012., zvanični program će se završiti večeras koncertom narodne i zabavne muzike na Pješačkoj zoni.
Također provjerite
Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika
Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.
Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije
Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.