Tvrđava Gradina Srebrenik

Srebreniče: NE ZABORAVI SREBRENICU!

Cjelodnevnim prigodnim programom organiziranim na gradskom šetalištu u Srebreniku, u ovom gradu je na dostojan način obilježena je 17. godišnjica genocida nad Bošnjacima Srebrenice. Mladi ove općine pripremili su neobičan performans, u sklopu kojeg su na platou ispred centralnog šehidskog spomen-obilježja poredali 8.372 čaše napunjene vodom, koje simbolizuju isto toliko stradalih Bošnjaka Srebrenice.

Osnovna ideja projekta pod nazivom „Srebreniče: NE ZABORAVI SREBRENICU!“ je da se iz Srebrenika pošalje simbolična i humana poruka kako se genocid nipošto ne smije zaboraviti i da 8372 nije samo broj. “To nikako nije samo broj. To je jauk, plač, to je zvuk jači od svakog vriska. To je opomena. To je zavjet. To nije jecaj. To je otvorena rana iz koje liju krv, suze, i oblikuju imena. Njih 8372.” Ovaj broj nažalost još uvijek nije ni konačan.

Postavka je simbolično sjećanje na ubijene i nestale u Srebrenici, a autori ovog projekta, realizovanog u centru grada na trgu Alije Izetbegovića, su članovi Asocijacije mladih SDA Srebrenik. U višesatnu akciju postavljanja čaša, pored mladih, uključila su se i brojna srebrenička udruženja, uposlenici općinskih službi, ali i obični prolaznici koji su postavljanjem čaša napunjenih vodom odali počast nevino stradalim Bošnjacima Podrinja.

Organizirana je i izložba fotografija na temu srebreničkog genocida, a održana je I projekcija dokumentarnog filma posvećenog genocidu u Srebrenici. Na posebnim panoima ispred šehidskog spomenika postavljeni su i spiskovi 520 identifikovanih žrtava genocida kojima je danas u Potočarima klanjana dženaza. Tokom dana veliki boj građana općine Srebrenik učenjem fatihe ispred 8.372 čaše napunjene vodom odao je počast nevino stradalim žrtvama genocida u Srebrenici.

 

 

 

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.

Komentariši