Novi namještaj i sportska oprema za OŠ Duboki Potok

U sklopu EU programa za oporavak od poplava koji finansira Evropska unija a implementiraju Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), Fond Ujedinjenih nacija za djecu i Međunarodna organizacija za migracije (IOM) uključena je i Osnovna škola Duboki Potok. U sklopu tog programa zamijenjena je podna površina u donjem spratu, novi namještaj, pomagala, učila, nastavna sredstva a očekuje se i oprema za sportsku salu.

Neovisno od ovog paralalelno se u istoj školi realizira projekat utopljavanja školske zgrade. Zamijenjena je sva stolarija u objektu centralne škole a u toku je postavljanje stiropor izolacije i fasade i po izjavama učenika i nastavnika prostorije su u ovom zimskom periodu već sad puno toplije.

"Do sada su nam učenici i nastavnici u zimskom periodu morali biti u džemperima i jaknama ali sad je situacija takva da ne samo da nam to ne treba nego je potrebno povremeno i otvoriti prozore. Na dugoročnom planu uštedit će se velika količina energije, sa apekta ekologije će se smanjiti emisija štetnih gasova i naravno kada se objekat završi dobit će puno ljepši estetski izgled.

Nakon svih nesretnih dešavanja ovaj primjer daje  nadu i poruku djeci, roditeljima i ostalima da ipak nisu ostavljeni i prepušteni sami sebi. Zahvaljujemo se svima koji su pomogli u realizaciji ovog projekta". direktor škole Edis Bajrektarević.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.