Predstava “Prosidba” u Domu kulture u Srebreniku 1. decembra

prosidba

U četvrtak 1. decembra u Domu kulture u Srebreniku od 19 sati ljubitelji pozorišne umjetnosti moći će pogledati predstavu “Prosidba”, u režiji Milenka Iliktarevića.

Predstava istražuje granicu između kalkulacije i emocije, gdje je granična linija između ljubavi i mržnje, ali i  koliko je ta granica, zapravo, varljiva kad su u pitanju muško-ženski odnosi? Šta nas tu, i kako nas, spaja i razdvaja, stavlja u tragikomične nesporazume i zablude?! Zbilja, koliko je čovjeku lakše da voli kad ima saznanje da mu to ne ugrožava sigurnost (imetak) ili ga spašava od dugova?

U „Prosidbi“, sukobljene strane, muškarac i žena, ogrezli su u predrasudama, zatvoreni u društvene i životne stege i kalupe, zaslijepljeni računicom ličnog interesa, ali se, najednom, kao kakvim čudom, fatalna netrpeljivost između njih preobraća u fatalnu privlačnost.

Komičan je taj preokret u njihovom karakteru, a turobno – banalna situacija gomila osjećanja apsurdnosti i specifično Čehovljevo dejstvo tragi – komičnog.

Ulaz: 5 KM

Režija: Milenko Iliktarević

Igraju: Milenko Iliktarević, Elvira Aljukić, Rešad Barčić

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.