Od ponedjeljka anketa o radnoj snazi u BiH

Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine, u saradnji s entitetskim zavodima za statistiku, od ponedjeljka, 10. aprila, počinje provoditi, dvanaestu po redu, anketu o radnoj snazi u BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

Anketa će se provoditi na prostoru cijele Bosne i Hercegovine u periodu od 10. do 23. aprila 2017. godine na reprezentativnom uzorku od 10.629 slučajno odabranih domaćinstava.

Anketiranje će raditi anketno osoblje akreditirano od strane Agencije za statistiku BiH, Federalnog zavoda za statistiku FBiH i Republičkog zavoda za statistiku RS.

Cilj i svrha ankete o radnoj snazi je da se, u skladu sa metodološkim pravilima i načelima Međunarodne organizacije rada (ILO) i metodološkim preporukama Evropskog statističkog ureda (EUROSTAT), dobiju podaci o osnovnim radnim karakteristikama stanovništva u Bosni i Hercegovini i uradi procjena ukupne radne snage.

Podaci o ukupnom broju zaposlenih i nezaposlenih osoba iz administrativnih izvora i ankete o radnoj snazi razlikuju se, i nisu uporedivi, zbog različitog metodološkog pristupa. Administrativni izvori obuhvataju broj zaposlenih u pravnim subjektima, obrtu i srodnim djelatnostima i broj registrovanih nezaposlenih u zavodima za zapošljavanje.

Anketom o radnoj snazi obuhvaćene su i registrovane i one osobe koje se zvanično vode kao nezaposlene ili neaktivne ali obavljaju povremene i privremene poslove i za te poslove primaju platu (kao što su: samozaposleni u poljoprivredi, neplaćeni pomažući članovi domaćinstva, zaposleni po ugovoru o djelu, privremeno ili povremeno zaposleni i zaposleni u neformalnoj ekonomiji).

Broj nezaposlenih dobijen putem ankete o radnoj snazi je jedini međunarodno uporedivi indikator nezaposlenosti u BiH. Statističke institucije Bosne i Hercegovine garantuju da će, u skladu sa Zakonom o statistici BiH i Zakonom o zaštiti ličnih podataka, odgovori na postavljena pitanja biti strogo povjerljivi, da će ispitanici ostati potpuno anonimni i mole građane za aktivnu saradnju u realizaciji ove važne aktivnosti.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.