Cijene nafte oko najviših nivoa od polovine 2015. godine

  • Cijene nafte na svjetskim tržištima prošle sedmice su porasle oko dva posto i dosegle najviše nivoe u dvije i po godine jer ulagači vjeruju da će OPEC produžiti dogovor o smanjenju proizvodnje i na cijelu iduću godinu.

Na londonskom tržištu cijena barela prošle sedmice je porasla 2,4 posto, na 63,55 dolara, a u jednom je trenutku dosegla i 64,65 dolara, najviši nivo od juna 2015. godine.

Na američkom je tržištu barel poskupio 1,9 posto, na 56,72 dolara, a tokom sedmice cijena mu je dosegla 57,92 dolara, najviši nivo od jula 2015.

Od juna, kada su zaronile na najniže nivoe u ovoj godini, cijene nafte porasle su oko 40 posto, a podršku cijenama već dugo vremena pružaju očekivanja da će Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i nakon marta iduće godine ostati pri dogovoru o smanjenju proizvodnje za 1,8 miliona barela dnevno, kako bi se smanjila neravnoteža između velike ponude i manje potražnje.

Na tržištu očekuju da će članice OPEC-a na sastanku krajem novembra postići dogovor o tome, ali ističu i to da bi visoke cijene nafte mogle dovesti do rasta proizvodnje iz škriljca u SAD-u.

Procjenjuje se da će prosječna proizvodnja u SAD-u u ovoj godini porasti na 9,2 miliona barela dnevno, dok je lani iznosila 8,9 miliona. Iduće bi godine mogla dosegnuti rekordnih 10 miliona barela dnevno.

Na to ukazuju i podaci kompanije Baker Hughes po kojima je broj naftnih postrojenja u SAD-u prošle sedmice povećan za devet, što je njihov najveći sedmični skok od juna, pa je ukupan broj tih postrojenja dosegao 738.

Lani su u tom periodu bila aktivna samo 452 postrojenja, što pokazuje da proizvođačima u SAD-u odgovaraju ove razine cijena nafte.

Zbog toga, ali i zbog tenzija na Bliskom istoku – posebno između Saudijske Arabije i Irana, analitičari Goldman Sachsa u idućem razdoblju očekuju veće oscilacije cijena nafte.

The post Cijene nafte oko najviših nivoa od polovine 2015. godine appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.