Na današnjoj vanrednoj sjednici Vlada je usvojila Dokument okvirnog budžeta za period 2019-2021.godina.

Na današnjoj vanrednoj sjednici Vlada je usvojila Dokument okvirnog budžeta za period 2019-2021.godina. Glavni cilj ovog dokumenta je da osigura povezanost između prioritetnih politika Vlade Tuzlanskog kantona i načina na koje ona vrši raspodjelu budžetskih sredstava, kao i da doprinese razvoju strateškog planiranja prioriteta i ciljeva Vlade Tuzlanskog kantona.

Na osnovu navedenog DOB je ključni rezultat srednjoročnog procesa planiranja i izrade budžeta. Očekivani ekonomski rast u narednom trogodišnjem periodu u BiH, a samim time i u Tuzlanskom kantonu, projicira i povećanje prihoda u navedenom periodu, posebno u 2020. i 2021.godini. Ukupni poreski prihodi u 2019. godini predviđaju se u iznosu od 309,7 miliona KM, što je približno planiranim prihodima u Budžetu za 2018.godinu, odnosno za 485 hiljada KM ili 0,16% više. U 2020. godini ovi prihodi rastu za 5,19% u odnosu na 2019.godinu, dok će u 2021.godini doći do povećanja istih za 3,42% u odnosu na 2020.godinu. Neporezni prihodi i primljeni tekući transferi od ostalih nivoa vlasti u dijelu budžetskih sredstava u 2019. godini projicirani su tako da se vodilo računa o iskazanim mjesečnim trendovima naplate ovih prihoda, tako da su isti za naredni trogodišnji period na istom nivou kao i 2018.godine, odnosno 12,2 miliona KM. U postupku predlaganja prioriteta potrošnje tj. početnih gornjih granica rashoda za period 2019 – 2021. godina, kao polazna osnova uzeto je izvršenje budžetskih sredstava po svim budžetskim korisnicima za 2017. godinu te usvojeni Budžet za 2018. godinu koje je uspoređeno sa analizama dobivenih finansijskih zahtjeva od budžetskih korisnika. Akumulirani deficit sa 31.12.2017.godine iznosi 46.008.667 KM. U projekcijama za 2019. godinu, planirana su sredstva za pokriće dijela akumuliranog deficita sa 31.12.2017. godine u iznosu od 1,9 miliona KM. U 2020. godini planiran je veći iznos za pokriće deficita u iznosu od 23,6 miliona KM, dok prema projekcijama u 2021. godini planira se suficit u iznosu od 33,9 milina KM kada dolazi do potpune stabilizacije budžeta i predviđanja da će se u potpunosti izvršiti pokriće akumuliranog deficita.

The post Na današnjoj vanrednoj sjednici Vlada je usvojila Dokument okvirnog budžeta za period 2019-2021.godina. appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.