Institut za nestale BiH: Za osam mjeseci ekshumirani posmrtni ostaci 101 žrtve

Za osam mjeseci 2018. godine ekshumirani su posmrtni ostaci 101 žrtve, a 957 puta su istražitelji Instituta za nestale osobe BiH izlazili na teren radi provjere informacija o potencijalnim pojedinačnim i masovnim grobnicama – kazala je za Fenu glasnogovornica Instituta Lejla Čengić.

Nažalost, istaknula je ona, ovo govori o tome koliko netačnih informacija je dobijeno, a svaka je provjerena na terenu. Procentualno, samo osam posto informacija pokaže se na terenu kao tačno.

Podsjetila je da su ove godine pronađene tri masovne grobnice i to na Rogoju masovna grobnica iz koje je ekshumirano pet žrtava, u Goraždu tri žrtve, i na području Drvara jama Golubnjača 18 žrtava.

– Sadržaj  prijava o potencijalnim lokacijama grobnica u nekim slučajevima je istinit, djelimično neistinit, te neistinit i lažan. Neistinite prijave imaju neistinit sadržaj, ali prijavitelj nije toga svjestan, on misli da je ono što navodi istinito. Kod lažnih prijava sadržaj je svjesno neistinit. Sve prijave moraju se provjeriti neposredno na terenu, jer ukoliko se pokaže da su navodi tačni timovi  Instituta dolaze do novih saznanja o potencijalnim grobicama u kojima se nalaze posmrtni ostaci žrtava – pojašnjava Čengić.

Po njenim riječima, netačne informacije, pored toga što iziskuju trošenje sredstava i vremena,  u najvećoj mjeri utiču na porodice nestalih osoba koje očekuju da će pronaći posmrtne ostatke svojih nestalih članova, jer je svaka nova informacija za njih  ujedno i nova nada.

Čengić naglašava da će sve dobijene  prijave istražitelji Instituta za nestale osobe BiH provjeriti  svaki put neposredno na terenu, svaki navod čak i aluziju, kako bi se pronašli posmrtni ostaci žrtava iz proteklog rata, te na taj način pružili dostojanstvo žrtvama, a njihovim porodicama smiraj i ostvarenje prava da saznaju sudbinu svojih nestalih članova.

The post Institut za nestale BiH: Za osam mjeseci ekshumirani posmrtni ostaci 101 žrtve appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.