Prekograničnom saradnjom Hrvatska – BiH „oživjeti“ Put soli i hljeba

Za istim stolom predstavnici Vlade TK, odnosno ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja TK, ministarstva za kulturu, sport i mlade, Turističke zajednice TK i Vukovarsko-srijemske županije postavili su temelje dogovora za uspostavljanje prekogranične sradnje između ove dvije regije i ponovno oživljavanje „Puta soli i hljeba“ koji je izuzetno značajan za razvoj turizma i očuvanje kulturne i prirodne baštine.

„To je neka poveznica koja ima istorijski značaj, jer znamo da se u neka davna vremena odavdje se vozila so i voće, a odatle se žitarice uvozile da bi se u tim vremenima stanovništvo moglo prehranti“, izjavio je Mirsad Gluhić, minsitar trgovine, turizma i saobraćaja TK. 

Inicijativu za uspostavljanje prekogranične saradnje i oživljavanje Puta soli i hljeba pokrenulo je Udruženje poljoprivrednika TK koje već dvanaest godina organizira Poljosajam na kojem se promoviše ruralni razvoj i proizvodi sa sela. Redovni gosti sajma su poljoprivrednici iz Hrvastke te se kroz  dugogodišnju saradnju rodila ideja o unapređenju saradnje.

„19. septembra je objavljen ovaj poziv. Ministarstvo turizma je pokazalo interes za ovaj projekat i mi sada krećemo u aktivnosti i tražimo podršku Vlade, jer ovaj projekat je toliko ozbiljan da mora Vlada iza toga stojati“, kazao je Ilija Stojak, predsjednik Uduženja poljoprivrednika TK.

Josip Dabro, zamjenik župana Vukovarsko-srijemske županije Republike Hrvatske kaže da će od upostavljanja prekogranične saradnje obje zemlje imati višestruku korist.

„Tuzlanski kanton ili ovaj dio BiH, kroz trgovnu, kroz određene poljoprivredne razmjene roba su vezani čak od rimskih vremena, tako da želimo iskoristiti fondove Evropske unije i napraviti određeni iskorak u razvoju poljoprivrede i turizma, a prije svega i zbližavanja dvije susjedne zemlje“, kazao je Dabro.  

Osim saradnje u oblasti poljoprivrede, Vukovarsko-srijemska županija Tuzlanskom kantonu nudi i saradnju u oblasti konjičkog turizma kojki bi svakako obogatio turističku ponudu Tuzlanskog kantona.

The post Prekograničnom saradnjom Hrvatska – BiH „oživjeti“ Put soli i hljeba appeared first on Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.