U BiH isplaćeno više od 279 miliona maraka šteta

Osiguravajuće kuće u BiH ostvarile su u prošloj godini premiju u iznosu nešto višem od 713 miliona KM, a isplatile štetu od 279 miliona KM, pokazuju podaci Agencije za osiguranje BiH.

Isplaćene štete veće su za nešto više od 13 miliona KM u odnosu na godinu ranije, dok je ostvarena premija veća za oko 30 miliona KM, piše Večernji list BiH.

Službeni podaci

Osiguravajuće kuće u FBiH prednjače po visini ostvarene premije, ali i visini isplaćene štete u odnosu na one u RS-u.

Tako su u 2018. osiguravajuće kuće u FBiH, njih 12, ostvarile ukupnu premiju u iznosu od 498,139.086 KM. U isto vrijeme isplaćeno je šteta u visini od 219,706.448 KM.

Osiguravajuće kuće u RS-u ostvarile su lani premiju od 214,9 milijuna KM, a isplatile 72,8 milijuna KM šteta.

Neživotna osiguranja u BiH prednjače po visini premije, a ona je lani iznosila 569,773.164 KM, dok je premija životnih osiguranja iznosila 143,318.661 KM.

Po pitanju neživotnih osiguranja, više od polovine odnosi se na osiguranje od odgovornosti za uporabu motornih vozila.

Lani je u BiH uplaćeno i 10.566 KM premija za osiguranje plovila, potom 10.566,31 KM za osiguranje zračnih letjelica, ali i 10,685.368 KM osiguranja kredita te 11,199.936 KM premija zdravstvenog osiguranja.

U BiH je u prošloj godini isplaćeno nešto više od 279 miliona maraka šteta, od čega 219,706.448 KM otpada na neživotna osiguranja, dok se 59,561.983 KM odnose na životna. U prošloj godini isplaćeno je 4,206.540 KM šteta po osnovi zdravstvenog osiguranja, ali i 56,282.945 KM po osnovi osiguranja života.

Već standardno prednjači isplata štete po osnovi osiguranja vozila, ali je isplaćeno i 4.226 KM štete na plovilima.

Male premije

Premije osiguranja u BiH su među najjeftinijima u Evropi, ali samo rijetki osiguravaju imovinu ili uplaćuju premiju životnog osiguranja, što svjedoči ne samo o siromaštvu nego i o nepovjerenju u institucije i lošoj fiskalnoj politici.

BiH zaostaje za evropskim tržištima osiguranja, ne samo zbog ekonomske nerazvijenosti nego i zbog nedostatka tradicije i kulture osiguranja. BiH je po iznosu premija osiguranja po stanovniku na samom dnu Evrope.

Na kraju prvog polugodišta 2018. taj je prosjek iznosio 102 KM po stanovniku, dok je prosjek u EU nešto više od 1.800 eura, dakle čak 50 puta veći. Pri tome je premija neživotnog osiguranja po stanovniku u BiH iznosila oko 82 KM, a premija životnog svega 20 KM.

(RTV Slon/Akta.ba)

MC

Objava U BiH isplaćeno više od 279 miliona maraka šteta pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.