Ramiz Berbić poručio: Ja sam Bosanac i niko nema pravo da ruši moj identitet

Ramiz Berbić, mirovni aktivista i borac za ljudska prava, danas je u Tuzli održao protest zbog, kako je istakao, problema koje u Bosni i Hercegovini imaju nacionalne manjine.

Berbić se osvrnuo na izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo Visoki predstavnik Christian Schmidt, a koje nijednom svojom stavkom ne štite prava nacionalnih manjina.

“Tu sam da bih ukazao na djelovanje visokog predstavnika, jer poznato je i vidljivo iz našeg društva da je nacionalni ustav na snazi već više od 30 godina. Taj nacionalni ustav krši ljudska prava, međutim našim ekstremistima je dozvoljeno da krše ljudska prava. Taj nacionalni ustav koji vode ekstremisti doveo je do rata, do logora, do ubistava nevinih žrtava, do silovanja, do krvoprolića i ono što je ovdje značajno mirovni sporazum u Daytonu je samo zaustavio naoružanje, a Bosna i Hercegovina je u ratu još 30 godina.”

Kako je istakao Ramiz Berbić, Visoki predstavnik je stao na stranu ekstremista, a također je istakao i stvari koje ga posebno zabrinjavaju:

“Ono što me posebno zabrinjava je uvođenje u Ustav kategorije  Ostali. Sam izraz Ostali su uveli naši nacionalisti da bi sačuvali svoje fotelje, a sam izraz Ostali je gaženje Jevreja, Albanaca, Bosanaca, Jugoslovena, Roma i svih ostalih koji žive na ovom prostoru.”

Berbić je na protestu poručio i sljedeće:

“Ja sam Bosanac, moja je zemlja Bosna i Hercegovina, ja sam rođen u ovoj zemlji i nema niko pravo da mi ruši moj identitet i da mi nameće neko drugo pravo. To je moj izbor i to su mi ljudska prava dala što Bosna i Hercegovina kao potpisnica Ujedinjenih Nacija mora da poštuje. Ja sam za ljubav, za suživot, za toleranciju i za poštivanje svakog građana na ovoj planeti i svako ima svoj dio neba.”

The post Ramiz Berbić poručio: Ja sam Bosanac i niko nema pravo da ruši moj identitet appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.