Vanjskotrgovinska razmjena u TK u 2021. ostvarila rast od 24,3 posto u odnosu na 2020. godinu

Vlada TK je na današnjoj sjednici prihvatila Informaciju o ostvarenim rezultatima poslovanja privrednih društava iz oblasti industrije, energetike i rudarstva Tuzlanskog kantona za 2021. godinu.

Kako se u Informaciji navodi, obim industrijske proizvodnje u 2021. godini je u odnosu na 2020. godinu bio je veći za 2,8%. Većina djelatnosti je zabilježila rast obima proizvodnje u odnosu na 2020. godinu, sto je rezultat postepene normalizacije poslovanja poslije korona krize.

Također i vanjskotrgovinska razmjena u Tuzlanskom kantonu u 2021. godini je ostvarila rast od 24,3% u odnosu na 2020. godinu, s ukupnom nominalnom vrijednosti izvoza od nešto više od 2 milijarde KM.

U Tuzlanskom kantonu je s krajem 2021. godine evidentirano 103.508 zaposlenih i 70.301 nezaposlenih osoba. U odnosu na kraj 2020. godine, došlo je do rasta broja zaposlenih od 2,1% i pada broja nezaposlenih na evidencijama službe za zapošljavanje od 8,56%. Prosječna neto plaća je 955 KM i za 10,7% i veća u odnosu na prosječnu plaću iz 2020. godine.

Posmatrano po jedinicama lokalne samouprave, Tuzla kao administrativni i privredni centar Kantona ima najveći broj privrednih subjekata (1.423) u kojima su zaposlene 27.853 osobe. Najveći prihod od izvoza su ostvarile firme iz Lukavca u kojem je koncentrisana hemijska industrija (645 miliona KM), a slijede Gradačac i Gračanica u kojima su najrazvijenije metaloprerađivačka i industrija plastike, koje su među najznačajnijim izvoznim djelatnostima.

Analiza vodećih privrednih društava u TK iz oblasti industrije, energetike i rudarstva pokazuje da su ova preduzeća u 2021. godini ostvarili povećanje ukupnog prihoda u vrijednosti od 17% u odnosu na isto razdoblje 2020. godine, ali i smanjene broja zaposlenih od 3%.

Objava Vanjskotrgovinska razmjena u TK u 2021. ostvarila rast od 24,3 posto u odnosu na 2020. godinu pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.