Prihodi u BiH od indirektnih poreza veći za 1,4 milijardu KM u odnosu na prošlu godinu

Prihodi od indirektnih poreza u jedanaest mjeseci 2022. godine iznosili su 9 milijardi i 76 miliona KM i veći su za 1 milijardu i 412 miliona KM ili 18,43 posto u odnosu na isti period 2021. godine kada su iznosili 7 milijardi i 664 miliona KM.

Samo u novembru 2022. godine prikupljeno je 862 miliona KM indirektnih poreza što je za 99 miliona KM više u odnosu na novembar 2021. godine.

Nakon što je UIO izvršila povrat PDV-a privredi u iznosu od 1 milijardu i 889 miliona KM, neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u periodu januar-novembar 2022. godine, a to su država, entiteti i Distrikt Brčko, iznosili su 7 milijardi i 187 miliona KM i veći su za 884 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2021. godine.

Za finansiranje državnih institucija u periodu januar-novembar 2022. godine raspoređen je iznos od 792 miliona KM. Višak prikupljenih prihoda od indirektnih poreza završio je na računima entiteta i Distrikta Brčko. Tako je Federacija BiH dobila 3 milijarde i 943 miliona KM, Republika Srpska 2 milijarde i 182 miliona KM, i Distrikt Brčko 220 miliona KM.

U tablici ispod dajemo prikaz ukupno raspoređenih sredstava entitetima i Distriktu Brčko sa pripadajućim spoljnim dugom u periodu januar-novembar 2022. godine u poređenju sa istim periodom prošle godine. Svi iznosi su iskazani u milionima KM.

Pored raspoređenih prihoda u tabeli iznad, a po osnovu posebne putarine za izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva (0,25 KM), Federacija BiH je dobila dodatnih 193 miliona KM, Republika Srpska 127 miliona KM i Distrikt Brčko 6 miliona KM. Razlika predstavlja rezervu na posebnom računu za putarinu u iznosu od 0,25 KM.

RTV Slon/Biznisinfo

Objava Prihodi u BiH od indirektnih poreza veći za 1,4 milijardu KM u odnosu na prošlu godinu pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.