Kraljevska desetka – trka kroz Srebrenik – Intervju sa organizatorom

Kraljevska Desetka 2024

Srebrenik.NET: Možete li nam reći nešto više o historiji utrke "Kraljevska desetka" i kako je nastala sama ideja za ovu manifestaciju?

Edis Kavgić: Ideja o održavanju "Kraljevske desetke" se rodila jedne hladne januarske 2022. godine, kada smo predsjednik ARK "Silver Arrows" Srebrenik g. Osman Čekić i ja, pokušali zamisliti kako bi to sve trebalo izgledati.

Kao osobe koje su zaljubljenici u ovaj sport, koji su "protrčali" kroz skoro sve gradove u BiH, ali I veliki broj gradova obližnjih zamalja, imali smo želju da se jedna takva manifestacije desi I u našem gradu.

Već krajem jeseni iste godine, imali smo prvu "Kraljevsku desetku" u našem gradu. Naziv "Kraljevska" vuče korijenje iz bogate historije grada Srebrenika, odnosno na njegovog najpoznatijeg sina Tvrtka I Kotromanića, koji se rodio, odrastao u Srebreniku, te kroz cijeli svoj život gajio posebne emocije prema našem gradu.

U čast njemu, prvom kralju Bosne, rodi se naziv "Kraljevska" a "desetka" shodno broju kilometara koji se moraju pretrčati, ukoliko želite dobiti medalju iz Srebrenika.

Hvala Bogu, već 24.08.2024. godine, organizujemo treću "Kraljevsku desetku" I već sa ogromnim uzbuđenjem i ljubavlju je pripremamo.

Kraljeva Desetka i Edis

Srebrenik.NET: Koji su glavni ciljevi I očekivanja za ovogodišnju "Kraljevsku desetku"?

Edis Kavgić: Cilj ovogodišnje "Kraljevske desetke" jeste da okupi što veći broj osoba iz Srebrenika "potomaka Kotromanića", koji će samostalno, uz pratnju prijatelja, bračnog druga ili na bilo koji drugi način odvažiti se I učestvovati u utrkama na 10km ili 5km.

Naravno, osim domaćih takmičara, očekujemo dolazak I većeg broja elitnih trkača iz BiH I regije, kao što je to bio slučaj prethodnih godina.

Jedan od ciljeva, osim ovog sportskog, jeste I promocija turističkog potencijala Srebrenika, koji je neiskorišten, u koji se ne ulaže ili je to ulaganje neznatno. Stoga, smatramo da jedna ovakva smotra može pomoći da se ""čuje" za Srebrenik i u drugim superlativima, a ne samo po lijepom pjevanju, lijepoj "Kraljevskoj utrci" i sl.

Srebrenik.NET: Kako se pripremate za organizaciju događaja ovakvog obima, I koji su najveći izazovi sa kojima se suočavate?

Edis Kavgić: Trenutno smo u fazi dobijanja dozvola od strane nadležnih organa (Ministarstvo, PS Srebrenik, Grad Srebrenik), što je dio redovne procedure za organizovanje jedne ovakve manifestacije. Također, još nekih 10-ak dana su otvorene prijave za sve one koji žele uzeti učešće na ovim utrkama.

Naravno, organizovanje jedne ovakve manifestacije iziskuje i dobro planiranje finansijskih sredstava koja se trebaju unaprijed obezbijediti. Vjerujem da ni ove godine nećemo imati većih problema sa istim, a iskoristio bih priliku da se zahvalim velikom broju privrednih subjekata u Srebreniku, koji su prepoznali značaj ove
sportske manifestacije, te su svake godine na raspolaganju da pripomognu u organizaciji iste. Zaista, ponekad se čini da bez te privatne inicijative, odnosno odaziva naših uspiješnih privrednika, niti jedna organizacija, projekat I drugo, ne bi bili mogući u našem gradu.

Srebrenik.NET:Možete li podijeliti zanimljive price ili iskustva sa prethodnih utrka?

Edis Kavgić: Meni je svaka sitnica posebna, svaka priča koja se veže za "Kraljevsku desetku" je srcu najmilija, tako da ne bi bilo pošteno izdvajati bilo koju. Ali, ako dopustite, podijelio bih jednu emociju koju sam doživio sa prvom "Kraljevskom desetkom". Start trke i odbrojavanje za početak nikada neću zaboraviti.

Doza adrenalina i uzbuđenosti su bili nevjerovatni. Naravno, tokom odvijanja utrke, apsolutno sam bio ponosan na policajce koji su tada obezbjeđivali stazu za trkače, predvodili prvoplasirane od starta do cilja maksimalno profesionalno, kao da to rade svaki dan.

Srebrenik.NET: Na koji način privlačite sponzore I volontere za podršku utrci "Kraljevska desetka"?

Edis Kavgić: Mislim da je u cijeloj toj priči najbitnija ljubav prema ovom sportu, prema ovoj manifestaciji I ta iskrenost sa kojom nastupate kada razgovarate sa prijateljima utrke. Zaista, do sada smo uvijek imali razumijevanje od strane sponzora za ovu utrku, jer je ovaj događaj nesvakidašnji, moderan i kvalitetan, a kada je nešto lijepo svi žele biti dio toga.

Volonteri koji budu na dan utrke zaduženi za njihove zadaće, uvijek su davali 100%od sebe da ispune ono što se od njih traži. Sa njima je uvijek najljepše raditi, jer je to jedna mala armija mladih ljudi koji se maksimalno trude da omoguće svim gostima i učesnicima maksimalno lijep ugođaj u našem gradu.

Veliko bravo I hvala našim volonerima, posebno Crvenom križu Srebrenik, ali I svima drugima koji dobrovoljno doprinesu dobroj organizaciji ovog događaja.

Srebrenik.NET: Koje su novosti ili specijalni događaj koji možemo očekivati tokom ovogodišnje utrke, imate li nešto pripremljeno?

Edis Kavgić: Neke dodatne događaje ili novitete pripremamo I za ovu utrku, ali to ćemo utanačiti narenih dana, kada svi oni koji trebaju biti dio toga, potvrde svoje prisustvo, dolazak, aktivnost I sl. Tako da to je za sada "mala tajna".

Srebrenik.NET: Kako procjenjujete uticaj ovakvih događaja na lokalnu zajednicu I promociju zdravog načina života?

Edis Kavgić: Biću neskroman pa ću reći da je ovo najbolji događaj koji se desi tokom kalendarske godine u našem gradu. Srebrenik je grad koji vapi za kulturnim, sportskim i drugim manifestacijama. Ono što se događa već godinama , u kulturi I sportu, predstavlja samo blijedo kopiranje iz prethodnih godina. Nedostatak inicijative i inovativnosti se vide na svakom koraku.

"Kraljevska desetka" je osvježenje, ne samo za Srebrenik, nego I za čitav Tuzlanski kanton. Iz ugla turizma, to je manifestacija koja npr. u jednom danu okupi najveći broj gostiju (trkači, njihovi pratioci I drugi) u Srebreniku.

Benifiti za grad Srebrenik u sportskom smislu su višestruki. Prvo, građani imaju priliku da vide ili da se takmiče (stanu na crtu) sa najboljim atletiačarima na duge pruge iz BiH I regije, a dobro je znano da je atletika "Kraljica sportova".

Drugo, i ono meni najdraže, jeste činjenica da je naš Gradski stadion, ali i ulice našeg grada I okolnih mjesta, sve puniji sa novim trkačima koji su počeli upražnjavati trčanje zbog zdravlja, sporta, a možda I zbog "Kraljevske desetke".

Ne tako davno, Srebrenikom su se mogle vidjeti samo dvije osobe kako "trčkaraju" (Osman Čekić i moja malenkost), dok je danas taj broj ipak dosta veći.

Shodno rečenom, koristi su višestruke…

Srebrenik.NET: Da li planirate proširenje na "Kraljevski marathon" ili "Kraljevski trail" ili neke nove projekte u budućnosti koji su povezani sa atletikom I rekreacijom?

Edis Kavgić: Nemamo planove za organizaciju utrka maratona ili polumaratona, jer konfiguracija terena u Srebreniku jednu takvu trku ne bi dopustila.

"Kraljevski trail" je opcija koju razmatramo već neko vrijeme.

Kao uvertiru za to, I ove godine ćemo održati "Dvije kule". Simbolična utrka koju trčimo za Dan državnosti BiH 25.11. od Starog grada Srebrenik do Kule Zmaja od Bosne u Gradačcu.

Već od naredne godine, željeli bismo se upustiti I u organizaciju jedne takve utrke koja uključuje trčanje kroz 2 grada, duplu organizaciju svega I drugo, ali za sada ne bih o tome, nego se vidimo 24.08.2024. na "Kraljevska desetka".

Hvala na odvojenom vremenu i sretno na utrci "Kraljevska desetka" kroz Srebrenik

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.