Abdulah Smajlović, inovator iz Srebrenika, dobio srebrenu medalju na izložbi inovacija u Nirnbergu

abddulah-smajlovic

Sa pet medalja za predstavljenih šest inovacija, članovi Asocijacije inovatora Bosne i Hercegovine (AIBIH) potvrdili su i na 68. izložbi inovacija u Nirnbergu  ugled koji uživaju na svjetskoj promotivnoj sceni tehničko-tehnološkog stvaralaštva. Potvrda tome je i poziv koji im je prilikom posjete štandu AIBIH uputila delegacija Korejskog udruženja za promociju invacija: plaćen put, boravak i izložbeni prostor, za „Seulski međunarodni sajam inovacija 2016.“.

Zlatnu medalju dobio je teslićki inovator Jelenko Marković, za „prenosivo postolje za košnice“. Iza naslovnih riječi stoji mnogo više autorskog rada i kvaliteta inovacije: uz to što se lako prevozi od pčelinjeg pašnjaka do pašnjaka, ovo postolje sprečava mravima, miševima i svim drugim štetočinama da uđu u košnicu.

Abdulah Smajlović, iz Srebrenika, dobio je srebrenu medalju za „rotacionu sušnicu za voće i povrće“. On je uspio napraviti ogledni primjerak, koji je već otkupljen, tako da je samim tim potvrđen kvalitet inovacije.

Bronzane medalje dobili su dr. sc. Fikret Alić, vanredni profesor na Mašinskom fakultetu u Tuzli („samoadaptivni toplotni izvori“), Živko Gelić, iz Kotor Varoši, „piramidalni vrtovi“ i Josip Laštro, iz Busovače („uređaj za branje plantažnog bobičastog voća“).

sajamm

Vrijedno je pomenuti da, za razliku od oduševljenja koje su iskazali članovi korejske delegacije naspram naših inovacija, „delegacija“ službenog žirija iskazivala je, već na štandu, i te kako suprotstavljenih stavova. Njihove ocjene su takve kakve jesu, ali su poprilično diskutabilne, posebno kada se porede sa ocjenama istih inovacija na nekoliko prehodnih izložbi.

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.