Agencija UN-a: BiH prijeti demografski slom

Bosni i Hercegovini prijeti demografski slom ako se sadašnji trendovi iseljavanja i ubrzano starenje populacije nastave, a po realističnim procjenama 2070. moglo bi u BiH živjeti samo 1,5 miliona ljudi, prema u utorak predstavljenoj analizi UN-ove agencije.

Dokument pod nazivom “Analiza stanja stanovništva BiH i projekcija za razdoblje od 2020. do 2070. godine” izradio je Populacijski fond Ujedinjenih naroda (UNFPA), a demografski stručnjaci s Karlovog sveučilišta u Pragu izradili su različite projekcije o tome što BiH čeka idućih pola stoljeća ako drastično ne promijeni populacijsku i razvojnu politiku.

U protekla dva i po desetljeća BiH je zbog rata, ali i migracija već osjetila znatno smanjenje broja stanovnika jer ih je na popisu iz 1991. bilo gotovo 4,2, a na popisu iz 2013. samo 3,5 miliona, navodi Hina.

Međutim, procjenjuje se da je i ta brojka bila prevelika, te da je stvarni broj stanovnika 2013. bio bliži tri miliona jer je popisano puno onih koji u zemlji samo imaju kuće ili stanove, a novi život već su počeli u inostranstvu.

Sada je, prema najoptimističnijem scenariju, 2070. godina trenutak u kojem će u BiH živjeti najviše 2,5 miliona ljudi, a scenario koji demografi drže najrealističnijim predviđa demografski slom – da će BiH imati samo milion i po ljudi.

‘Odmah potrebne konkretne mjere’

Ingrid Macdonald, predstavnica UN-a u BiH, kazala je da je jasno da Bosna i Hercegovina ubrzano ostaje bez ljudskih resursa bez kojih ne može biti ni oporavka od sadašnje situacije prouzročene pandemijom, ali ni dugoročne razvojne perspektive.

„Sve se manje djece rađa, a sve više ljudi odlazi. To je uznemirujuć trend i konkretne mjere da bi se to zaustavilo potrebne su odmah“, kazala je Macdonald.

Provedene analize pokazale su da prosječna stopa prirodnog priraštaja u BiH opada jer je od 1981. do 1990. bila jedan posto, a sada je 0,14, uz stopu fertiliteta od 1,28, prema rezultatima popisa iz 2013. godine.

To znači da se ne osigurava ni prosta reprodukcija stanovništva i po tim pokazateljima BiH je na samom dnu regije.

Procjenjuje se da će 2020. najmanje 23 hiljade stanovnika BiH emigrirati iz te zemlje, a oni će u hiljadama nastaviti odlaziti i u godinama koje dolaze.

Nastave li se sadašnji demografski trendovi do 2070. godine, gotovo polovina stanovništva BiH bit će starija od 65 godina.

Al Jazeera

Objava Agencija UN-a: BiH prijeti demografski slom pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.