Akmos Srebrenik uspješno realizovao kamp

Akmos

U periodu od 26. do 29. augusta 2016. godine u planinarskom domu „Lipici“, općina Srebrenik, održan je prvi edukativni omladinski kamp „(P)okreni se!“. Organizator pomenutog kampa bio je Omladinski razvojni centar „AKMOS“ Srebrenik. Na kampu su učešće uzeli mladi ljudi starosne dobi od 16 do 27 godina sa područja Tuzlanskog kantona.
Ovaj četverodnevni program za cilj je imao konkretizaciju saradnje mladih iz TK-a, formalno i neformalno osnaživanje mladih ljudi, druženje mladih te njihovo uključivanje u organizacije koje rade na pozitivnim promjenama u društvu. Na kampu su mladi imali priliku naučiti kako da pišu projekte, kako da se aktiviraju u svojim lokalnim zajednicama, da uvide značaj omladinskog aktivizma, timskog rada, te da razvijaju svoje komunikacijske vještine i povećaju nivo tolerancije prema drugom i drugačijem.
S ciljem uspostavljanja dobre međukantonalne saradnje i predstavljanja značaja timskog rada na praktičnom primjeru, Gorska služba spašavanja Srebrenik GSS u BiH i Gorska služba spašavanja Novi Grad Sarajevo GSS u BiH prezentovale su rad GSS BiH i učesnicima kampa kroz vježbu „Adrenalin park“ omogućili da i sami učestvuju u spuštanju sa tornja na Lipicima. Osim radionica i vježbi, učesnici su posjetili i Stari grad Srebrenik, tvrđavu Gradinu, gdje su upoznati sa historijom starog grada koji se u pisanim dokumentima spominje od davne 1333. godine.
Pokrovitelji ovog projekta su: Općina Srebrenik i općinski načelnik Nihad Omerović, „Tempoplast“ Srebrenik, „Hypomarket“ Srebrenik, „Džeko comerc“ Srebrenik, Medžlis IZ Srebrenik, Auto škola „Uspon“, „Great“ Srebrenik, „Printas“ Srebrenik, putnička agencija „Hazre tours“ Srebrenik, aščinica –  ćevabdžinica „Bosna“ Srebrenik i pekara „Begović“ Srebrenik.
Jedan od medijskih pokrovitelkja ovog projekta je i Radio Srebrenik.
Organizatori edukativnog omladinskog kampa „(P)okreni se!“ na čelu sa predsjednikom Amirom Arifovićem zadovoljni su realizacijom projekta i odzivom mladih ljudi, te se ovom prilikom zahvaljuju svim pokroviteljima koji su podržali projekat i nadaju se da će ovaj projekat preći u tradiciju.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.