Alma Muratovic 2020
Alma Muratovic 2020

Alma Muratović SDP-a kandidat za gradonačelnicu Srebrenika – Intervju ekskluzivno za Srebrenik.NET

  • Ko je Alma Muratović? Znamo da ste kandidat SDP-a Srebrenik. Recite nam par stvari o sebi.

Što se tiče moje biografije rođena sam 1990. godine, završila Pravni fakultet Univerziteta u Tuzli 2012. godine te nakon odrađenog pripravničkog staža, u aktivnoj potrazi za zaposlenjem u struci.  Već duži niz godina radim sa srednjom stručnom spremom, kao i mnogi naši obrazovani mladi ljudi koji zbog stranačkog i podobnog zapošljavanja ne mogu doći do svoje prilike za rad u struci.

Još od srednjoškolskih dana angažovana sam kroz rad u različitim nevladinim organizacijama humanitarnog, kulturno-umjetničkog i  omladinskog karaktera. Volonter i aktivista Crvenog križa Općine Srebrenik, jedna od osnivača Omladinskog pokreta Rebus sa sjedištem u Srebreniku, jedna od osnivača i predsjednica Skupštine udruženja građana “Centar za razvoj i demokratizaciju društva ProDemos” sa sjedištem u Lukavcu, jedna od osnivača Vijeća mladih općine Srebrenik i Predsjednica u prvom mandatu rada Vijeća, učesnik u izradi prve Strategije za mlade općine Srebrenik, projekta u saradnji sa OSCE-om koji nažalost, ni do dana današnjeg, nije implementiran od strane lokalne vlasti. Član sam Zakonodavno-pravne komisije Skupštine Tuzlanskog kantona u aktuelnom mandatu. Takođe, učesnik niza drugih projekata civilnog društva koja su imala za cilj unaprjeđenje lokalne zajednice.

Što se tiče mog političkog angažmana, dugogodišnji sam član Socijaldemokratske partije (SDP BiH) GO Srebrenik. Moj rad u SDP-u prožimao se kroz  Forum mladih SDP BiH Srebrenik, Nadzorni odbor i Predsjedništvo SDP BiH Srebrenik, a trenutno obnašam funkciju jedne od Potpredsjednica SDP BiH Srebrenik. Na lokalnim izborima 2012. godine bila sam kandidat za Općinsko vijeće Srebrenik, na Općim izborima 2018. godine kandidat za Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH sa osvojenih preko 7.500 preferencijalnih glasova, zapravo žena u SDP-u BiH sa najvećim brojem glasova, na što sam izrazito ponosna.  Ponosna sam na činjenicu da sam dio političke partije koja pokazuje svoju dosljednost u radu , vjeruje u mlade ljude i daje im prostor i priliku za djelovanje. Biti SDP-ova  kandidatkinje  za gradonačelnicu Srebrenika  za mene je izuzetna čast, ali i ogromna odgovornost. Svjesna sam težine zadatka koji je postavljen ispred mene, ali i ohrabrena reakcijom građana na cijeli ovaj projekat SDP-a koji ima za cilj da uz ekipu koja predstavlja spoj mladosti i iskustva te uz kvalitetan program rada  učini naš grad boljom i zdravijom sredinom za život svih građana Srebrenika.

  • Koje probleme u Srebreniku vidite da treba funkcija gradonačelnika da riješi u naredne 4 godine?

Mandatne četverogodišnje politike (od izbora do izbora) i nesistemsko, odnosno selektivno  rješavanje problema  su i doveli do ovakvog nezavidnog stanja kakvo imamo u našem gradu. Funkcije zakonodavne i izvršne vlasti jedinice lokalne samouprave tj. funkcija gradskog vijeća i gradonačelnika moraju biti usmjerene ka  rješavanju zacrtanih strateških ciljeva, a koji se odnose na oblasti od vitalnog značaja: privreda i privredne aktivnosti grada (uz prioritetno ublažavanje posljedica uzrokovanih pandemijom COVID-a), infrastruktura i prostorno uređenje, reorganizacija općinske uprave, zdravstvo i socijalna politika te poseban segmenat- mladi  i zapošljavanje.  To su specifične oblasti na koje funkcija gradonačelnika mora biti najviše usmjerena.  Pozicija gradonačelnika se mora temeljiti na programskim načelima koje će razraditi u konkretne projekte i programe te stvoriti kompetentne timove za realizaciju istih.

  • Na čiju podršku možete računati ako budete gradonačelnica Srebrenika?

SDP GO Srebrenik ima jasan Izborni program sa svim mjerama koje planiramo poduzeti u cilju unaprjeđenja lokalne zajednice, a koji će biti dostupan i javnosti . Taj program predstavlja smjernice za rad naših predstavnika koji budu izabrani na predstojećim izborima, uključujući i mene kao kandidatkinju za gradonačelnicu.  Ovo ističem iz razloga što u tom programu poseban segmenat čini formiranje vaninstitucionalnih savjetodavnih tijela za pružanje podrške gradonačelniku, a neki od njih su: Savjet poslodavaca, Savjet dijaspore, Savjet penzionera i invalida, Savjet mladih i žena itd. Ovakav princip fukcionisanja se već pokazao efikasnim u drugim gradovima i općinama. Cilj nam je da vodimo politiku otvorenosti i saradnje koja će u konačnici dovesti do pozitivnih ekonomskih tokova za našu lokalnu zajednicu. Nas grad ima izuzetno povoljan geografski položaj, što želimo iskoristiti za programe prekogranične i transnacionalne saradnje, saradnje za drugim općinama i gradovima kao i kroz podršku od strane Direkcije za evropske integracije.

  • Investitori? Kako ih privući da ulože u Srebrenik? Od ideje industrijskih zona do realizacije koliko smo daleko?

Ono što je nedostajalo u dosadašnjem radu gradske vlasti je snažna opredijeljenost ka realizaciji evropskog projekta LER (Lokalnog ekonomskog razvoja) koji predstavlja proces kroz koji partneri iz javnog, poslovnog i nevladinog sektora zajednički rade na stvaranju boljih uslova za privredni rast i povećanje zaposlenosti. Lideri lokalnih vlasti su sve svjesniji potrebe da reorganizuju upravu na način koji će unaprijediti percepciju lokalnih vlasti kod investitora i realno unaprijediti kvalitet usluga koje uprava pruža privredi. Zato napredna gradska rukovodstva osnivaju odjeljenja za lokalni ekonomski razvoj, privredu ili mala i srednja preduzeća u okviru gradske uprave. Otvaranje Kancelarije za LER  je jedna od mjera sadržanih u našem izbornom programu, a zadaci ove  Kancelarije su, između ostalog: poboljšanje saradnje sa poslovnim sektorom kroz pojednostavljenje procedura investitorima u gradu Srebrenik, uvođenje registra obrta, pravljenje plana kapaciteta, uspostavljanje i uređenje poslovnih zona, kao i pokretanje projekata javnog privatnog partnerstva koji će unaprijediti životnu sredinu u gradu Srebrenik.

  • Kako poboljšati infrastrukturu u Srebreniku? Pisao sam o potrebi Opće bolnice, komunalnim uslugama, vodovodu? Srebreniku treba infrastrukturna ofanziva, a ne "asfaltiranje pred izbore". Kako vi to vidite?

Kao što sam i ranije naglasila, treba nam drugačiji pristup rješavanju ključnih infrastrukturnih izazova. Usitnjavanje projekata kako bi se obezbijedili glasači (“asfaltiranje pred izbore”) i nekvalitetno izvođenje radova odnosi mnogo finansijskih sredstava iz budžeta, a ne donosi značajnu korist građanima. Ta praksa koju nerijetko primjenjuju aktuelni nosioci vlasti, tačnije pozicija gradonačelnika, mora prestati. Nama zaista treba infrastrukturna ofanziva, konačno rješavanja pitanja vodosnabdijevanja ,planiranje i provođenje mjera za unaprjeđenje komunalnih usluga i javnog zdravlja te stvaranje boljeg poslovnog ambijenta.

  • Kako naći novac za infrastrukturnu ofanzivu? Kako ga dobiti od Kantona i Federalne Vlade?

Kao i u većini gradova naše države, u Srebreniku  je prijeka potreba za bržim unaprjeđenjem infrastrukture  zašto je neminovno iznaći odgovarajući način finansiranja. Budući da postoje znatna ograničenja finansiranja isključivo preko javnog ili preko privatnog sektora, rješenje bi trebalo tražiti korištenjem modela javno-privatnog partnerstva . Ovaj model se već pokazao efikasnim u regionu, pa bi svakako gradske vlasti trebale da se više fokusiraju na ovaj način finansiranja. Takođe, maksimalno koristiti mogućnost dobijanja sredstava iz EU fondova i Instrumenta pretpristupne pomoći  koji je dostupan lokalnim zajednicama. 

Vlada Tuzlanskog kantona i Vlada FBiH bi trebale u većoj mjeri da potpomognu lokalne zajednice u rješavanju infrastrukturnih projekata i stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta putem grant sredstava i javnih poziva. S druge strane, ne smijemo dopustiti da nam propadaju takva sredstva zbog nepoštivanja procedura i rokova, kao što se znalo dešavati  sa aktuelnom gradskom upravom.

  • Da li ćemo opet gledati pat poziciju u Gradskom vijeću nakon lokalnih izbora?

Nepovoljan politički ambijent  koji je obilježio rad Općinskog, odnosno Gradskog vijeća u prethodnom mandatu zaista se negativno odrazio na cjelokupnu sliku našeg grada i ja se iskreno nadam da će izabrani gradski vijećnici u narednom mandatu da prevaziđu  takve situacije te da im interes građana koji ih u konačnici i biraju bude ispred ličnih i političkih interesa. Gradsko vijeće i Gradonačelnik predstavljaju servis građanima. To nikad ne smijemo zaboraviti.

U tom  smislu, apelujem na građane da pažljivo biraju kome daju svoj glas te da se u tom procesu odabira ne vode osjećajem političke, rodbinske pripadnosti, emotivnom povezanosti  ili sličnim kriterijima, nego da biraju one koji će na najbolji način predstavljati interese svih gradjana.

  • Vidimo da se najveća stranka u Bošnjaka usitnila u par stranaka, da li su neki od njih mogući koalicioni partneri u budućnosti?

Naši prioritetni koalicioni partneri su građani Srebrenika, a rješavanje osnovnih životnih problema i povećanje standarda svih građana je naš izborni program.  Sarađivati svakako da možemo  sa svim političkim opcijama koje dijele takve prioritete i kojima su na prvom mjestu građani, a ne lični interesi.

  • Kako gledate na građevinsku gradnju zadnjih 8 godina u Srebreniku? Vidimo, niklo je nekoliko visokospratnica na mjestima gdje ne bi trebale da budu. Investitori zahtijevaju povećanje gabarita planiranih objekata. Hoćete li tome udovoljiti?

Činjenica jeste da grad mora rasti i razvijati se. Međutim,svjedoci smo neplanske gradnje u proteklim godinama, posebno gradnje stambenih objekata koji nisu bili predviđeni prvobitnim urbanističkim planom. Posljedica ovakve gradnje je uzurpiranje prostora u gradu koji su potrebni svim građanima i koji bi morali imati drugačiju namjenu. Uzroci problema se mogu tražiti u struci koja ovome možda ne posvećuje dovoljno pažnje i čiji se glas gotovo i ne čuje, preko gradskih vlasti koje to omogućavaju, do investitora koji imaju prevelike ovlasti. Zbog toga imamo pojavu premale udaljenosti između objekata, nedovoljno svjetlosti i vrlo loš kvalitet života samih stanara. Kod takvih pitanja i uopćeno kod gradnje koja znatno mijenja postojeći izgled grada i utiče na kvalitet života treba obavezno  uzeti u obzir mišljenje građana prije donošenja bilo kakve odluke.

  • Šta ćemo sa ono malo parka u Srebreniku? I to pojedinci gledaju da unište i naprave zgrade pored ili usred parka. Vaše mišljenje?

U izbornom programu SDP GO Srebrenik za lokalne izbore 2020. posebno mjesto zauzima prostorno uređenje i zaštita životne sredine. Donošenje i realizacija prostornih, urbanističkih i regulacionih planova, uključujući  zoniranje, programi pošumljavanja radi zaštite od pojave klizišta, uređenje korita vodotoka  i sl. su mjere koje planiramo sprovesti u cilju unaprjeđenja životne sredine, uz stalni monitoring i korektivne mjere nadležnih službi. Park, prostor za rekreaciju i sport su više nego potrebni građanima i naš plan je da ih sačuvamo, da zaštitimo imovinu grada od uzurpacije ili otuđivanja u korist pojedinaca naspram društvenog interesa.

  • Imamo potrebu za gradskom bus linijom., riješili bi se problemi sa parkingom. Slažete li se?

              Kao većina  drugih gradova, i Srebrenik se susreće sa problemom nedostatka parking mjesta, obzirom da grad posjeduje znatno manji broj mjesta za parkiranje u odnosu na broj registrovanih vozila.  Ovom problemu takođe treba pristupiti sistemski, u skladu sa zakonskim regulativama, a rješenje tražiti u planiranju parking garaža prilikom izgradnje stambenih zgrada, uspostavljanju javne garaže, ali i u uvođenju gradske bus linije uz prethodno ispitivanje  potrebne infrastrukture, ljudskih resursa i korisnika koji bi koristili usluge gradske bus linije.

  • Koliko će Vaš rad biti transparentan i javan. Do danas to i nisu bili ovi gradonačelnici koji su obnašali te funkcije.

U našem okruženju, u susjednim gradovima i općinama imamo primjere dobre prakse u smislu transparentnosti i javnosti rada gradske uprave, što svakako imamo namjeru prenijeti i na naš grad, ukoliko SDP naravno, dobije podršku na predstojećim izborima. Neke od mjera javne politike koje bi znatno doprinijele većoj transparentnosti i efikasnosti u radu gradske uprave, a koje su sadržane u našem programu su: uvođenje projekta elektronske uprave ( „e-uprava“), zahtijevanje objavljivanja javnih nabavki na zvaničnoj internet stranici grada, donošenje Odluke o građanskoj inicijativi po kojoj građani sa određenim brojem potpisa  mogu delegirati određenu tačku na dnevni red gradskog vijeća i još mnogo sličnih mjera koje bi doprinijele većoj transparentnosti i javnosti u radu gradonačelničke pozicije.


Hvala gosp. Muratović i želim Vam puno uspjeha u vašem budućem radu.

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.