Apel građanima da ne podstiču prosjačenje

Jučer je povodom ”Dječije nedjelje” koja se obilježava do 15. oktobra na području TK, održan  sastanak o tematici  prosjačenja, skitnje, radne eksploatacije i drugih vidova zloupotrebe djece na području Tuzlanskog kantona.

Protokol za postupanje u slučajevima prosjačenja, skitnje, radne eksploatacije i drugih vidova zloupotrebe djece na području Tuzlanskog kantona potpisan je 2014. godine. Protokol su potpisali predstavnici četiri ministarstva u Vladi TK, predstavnik Općinskog suda i Udruženja ”Zemlja djece”.

– Imamo podatak da djeca u toku prosjačenja tri do četiri sata na semaforima zarade od 30 do 50 konvertibilnih maraka, što nije dnevnica ni jednog obrazovanog čovjeka. Iskoristit ću ovaj momenat da apelujem na građane da ne podstiču prosjačenje i skitnju maloljetnih osoba, jer time dajemo dodatni vjetar u leđa toj pojavi, rekao je između ostalog Zoran Jovanović – ministar za socijalni rad u Vladi TK.

Pored Udruženja ”Zemlja djece” i Općinskog suda Tuzla, potpisnici Protokola su i Ministarstvo obrazovanja, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo za rad i socijalnu politiku i Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona, čije aktivnosti i pomoć u realizaciji kompletnog projekta zauzimaju veliki značaj.

– Mi smo na veliki broj problema kod primjene protokola a kada se tiče problema i zbrinjavanja djeteta koje je nađeno na ulici nalazili i u pogledu ostvarivanja prava djeteta na zdravstvenu zaštitu. Također sama identifikacija i prijavljivanje slučaja nije nailazilo na adekvatan odgovor kod centara za socijalni rad iz različitih razloga u čiju prirodu neću ulaziti, istakla je Sahiba Srna – pomoćnica direktorice u Udruženju ”Zemlja djece” BiH.-

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.