Navigacija: 1 2 >
Oznake: Medvjedja koza u lokalnoj kafani u Suici. Stara magistrala. Samo cesta i kraska polja. Ljudi ne zive tu. Kilometri nenastanjenih polja. Kameno bezvodno okruzenje. Nebo i zemlja. Vrhovi planina. Spustanje na visoravan. Suha trava i poneki zbun. Jedno od rijetkih ljudskih naselja. Obradivo tlo u blizini sela. Udaljeno seoce. Nadomak jezera. Vjestacka rijeka koje ide iz Buskog Blata. Pogled na isuseni dio jezera, preko nezobilaznog smeca. Isuseni dijelovi.
Lokacija: Kraska Polja i Busko Blato
Datum: Petak 26. Septembar 2003.
Avanturisti: Tina i Kristijan
Vrijeme: Ljetno
Objekt: Kraska visoravan i jezero
Kanton 10, Livno i okolina, je najveci kanton u BiH. Skoro sav je neobradiv, kraska polja sa stijenama i rijetkim rastinjem. Kraj je dusu dao za stocarstvo. Nekad prije rata su ovdje bili pasnjaci sa hiljade i hiljade goveda. Danas nema ni traga od masovne proizvodje mesa.
Busko Blato je svojevremeno bilo najvece vjestacko jezero u Evropi. I taj status je imalo do 1990., ako se dobro sjecam. Tada je ispraznjeno (?!?) a hiljade i hiljade riba su trunule u isusenim dijelovima. Smrad se prostirao kilometrima. Jezero je oko 3 puta manje sad nego prije rata. Ogromno blatnjavo ravno prostranstvo je ostalo na isusenim dijelovima.
Ideja cijelog jezera je da se iz njega navodnjava visoravan, radi uzgoja bilja i zivotinja. Jezero inace ima dvije velike brane, po kilometar-dva duzine. Okruzeno je vrhovima planina i iz jezera ide vjestacka rijeka.
Na jezeru zivi ogromna kolonija galebova, znaci da u njemu vjerovatno ima ribe. Plitki dio je prosaran raznim "puteljcima" od blata. Juzni dio jezera je dubok i ko zna radi cega mutan. Vjerovatno radi ovoga jezero i nosi ime Busko Blato. Kada smo prolazili duvao je vjetar i valovi su bili veliki. Mutili su vodu.
Jezero bi moglo da ima buducnost ako bi se pokrenulo stocarstvo da bude masovno kao ranije. Turisticki nije zanimljivo, barem ne za kupanje.