Banke u FBiH ostvarile neto dobit od 181,7 miliona maraka

Komercijalne banke u Federaciji Bosne i Hercegovine na kraju prvog polugodišta 2019. godine su ostvarile neto dobit u iznosu od 181,7 miliona maraka što je za 6,9 miliona ili 3,9 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, objavila je Agencija za bankarstvo FBiH.

Od 15 komercijalnih banaka koje su poslovale na području Federacije BiH, njih 14 je ostvarilo neto dobit u iznosu 182,2 milijuna maraka dok je samo Procredit bank dd Sarajevo iskazala neto gubitak u iznosu 0,5 miliona maraka.

Najprofitabilnija banka, po podacima Agencije za bankarstvo, je Unicredit bank dd Mostar s 63,34 milijuna maraka neto dobiti, a slijede je Raiffeisen bank dd Sarajevo s dobiti od 54,15 milijuna maraka te Intesa Sanpaolo banka dd Sarajevo 20,07 miliona maraka.

Navedene tri banke, koje prema visini aktive s datumom 30.06.2019. godine čine 56,6 posto ukupne bilančne aktive na nivou bankarskog sektora u Federaciji BiH, su iskazale neto dobit u iznosu od 137,6 milliona maraka, što čini čak 75,7 posto ukupnog financijskog rezultata.

Ukupna aktiva bankarskog sektora Federacije BiH je na kraju prvog polugodišta ove godine iznosila 23,1 milijardu maraka i za 4,5 posto je veća u odnosu na kraj 2018. godine.

Po iznosu aktive vodeća je UniCredit bank Mostar s 6,16 milijardi maraka a slijedi je Raiffeisen bank dd Sarajevo s aktivom vrijednom 4,69 milijardi maraka.

Krediti, s učešćem od 64,7 posto u strukturi ukupne aktive bankarskog sektora, zabilježili su rast u odnosu na kraj prethodne godine u iznosu od 597,3 miliona maraka ili 4,2 posto.

Za prvih šest mjeseci ove godine odobreno je ukupno 14,9 milijardi maraka kreditnih sredstava. Na pravne osobe otpada udio od 51,9 posto ukupno odobrenih kredita a na stanovništvo otpada 48,1 posto.

Depoziti su dostigli iznos od 18,3 milijarde maraka, uz ostvareni rast od 4,0 posto i ostali su najznačajniji izvor financiranja, s učešćem od 79,3 posto u ukupnoj pasivi.

Štedni depoziti, kao najznačajniji i najveći segment depozitnog i financijskog potencijala banaka, povećani su za 4,4 posto, i iznosili su 9,2 milijarde maraka.

Ukupni kapital bankarskog sektora FBiH za promatrano razdoblje iznosio je 3,1 milijardu maraka, od čega dionički kapital iznosi 1,3 milijarde.

Likvidnost bankarskog sektora ocjenjena je zadovoljavajućom od strane Agencije za bankarstvo FBiH.

Na kraju ovog polugodišnjeg razdoblja u bankarskom sektoru na području FBiH bilo je uposleno ukupno 6.754 osobe u 15 banaka, sa 538 organizacijskih dijelova. (RtV SLON)

Objava Banke u FBiH ostvarile neto dobit od 181,7 miliona maraka pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši?

[ Analiza Investicija u Općini Srebrenik: Gdje se novac troši? Kandidat SDA Samir Muratović objavio …

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.