BiH uvozi čak 92 posto hrane koja se konzumira

Bosna i Hercegovina je u prvih šest mjeseci 2019. godine zabilježila povećanje deficita od 12,11 posto u razmjeni roba sa svijetom, a posebno je zabrinjavajuće da uvozi 92 posto hrane koja se konzumira, istaknuto je na prezentaciji koja je danas održana u Vanjskotrgovinskoj komori BiH u Sarajevu.Bh. izvoz u šest mjeseci 2019. iznosio je šest milijardi KM, što predstavlja smanjenje za 0,05 posto u odnosu na isti period 2018., dok je uvoz iznosio 9,94 milijardei KM i povećan je za 4,43 posto.

Pokrivenost uvoza izvozom u tom periodu je 60,4 posto i smanjena je za 4,29 posto u odnosu na isti period 2018.

Najznačajniji vanjskotrgovinski partneri BiH u izvozu, u posmatranom periodu, bili su Njemačka sa 14,43 posto, Hrvatska sa 12,59 posto, Italija sa 11,82 posto, te Srbija sa 11,09 posto.

BiH je, također, nastavila najviše uvoziti iz Hrvatske, zatim Srbije, Slovenije i Njemačke.

U šest mjeseci 2019. BiH je u Hrvatsku izvezla robu u vrijednosti 756,6 miliona KM, a uvezeno je za 1,7 milijardi KM, vrijednost izvoza u Srbiju iznosila je 666,6 miliona KM, a uvoza 1,3 milijarde KM, u Njemačku je izvezeno robe u vrijednosti 867,2 miliona KM, a uvezeno je za 889,5 miliona KM. U Italiju je izvoz iznosio 710 miliona KM, a uvoz 862 miliona KM.

Na tržiše EU u prvom polugodištu 2019. izvezeno je robe u vrijednosti 4,42 milijarde KM, a uvezeno u vrijednosti 6,78 milijardi KM. Na tržište CEFTA-e BiH je u prvom polugodištu izvezla robu u vrijednosti 990 miliona KM, a uvezla za 1,44 milijarde KM

U strukturi razmjene ostvarene po sektorima za šest mjeseci 2019. primjetan je pad izvoza u agroindustriji, tekstilnoj industriji i drvnom sektoru, što se veže za pad obima industrijske proizvodnje još od posljednjeg kvartala prethodne godine.

S druge strane, zabilježen je rast uvoza u svim sektorima, što ukazuje na visoku potrošnju u zemlji. (KLIX)

MC

Objava BiH uvozi čak 92 posto hrane koja se konzumira pojavila se prvi puta na Radio Srebrenik.

Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Kraljevska Desetka 2024

Intervju s jednim od organizatora “Kraljevske desetke”: Trka koja podiže ljestvicu svake godine

Edis Kavgic: Naš cilj je svake godine unaprijediti trku u svim aspektima. Ove godine smo podigli standarde i vjerujemo da je ovo bila najbolja Kraljevska desetka do sada. Ipak, već radimo na planovima za 2025. godinu kako bismo trku podigli na još viši nivo. Poruka građanima: Htjeli bismo se posebno zahvaliti svim građanima na razumijevanju u vezi s potpunom obustavom saobraćaja tokom trke. Njihova podrška je važna za uspjeh ove manifestacije. Kraljevska desetka još jednom je pokazala da je događaj koji raste iz godine u godinu, privlači sve veći broj trkača i oduševljava publiku i goste, postavljajući Srebrenik na kartu važnijih sportskih dešavanja u regiji.