Bivši muftija, imam i čelnik Medžlisa u Banjoj Luci osumnjičeni za krivična djela i štetu od 1,5 miliona KM

Službenici Policijske uprave Banja Luka podnijeli su Okružnom tužilaštvu izvještaj protiv tri osobe, među kojima je i bivši banjalučki muftija, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili dva krivična djela i nanijeli materijalnu štetu od 1,5 miliona KM.

Oni su kako nezvanično saznaje Klix sklapali ugovore bez znanja ostalih članova IO te prodavali zemljište na području Grada Banja Luka trećim licima za izgradnju stambenih ili poslovnih objekata.

Tužilaštvu u Banjoj Luci podneseni su izvještaji protiv A. H. iz Čelinca i O. K. iz Banja Luke koji se sumnjiče da su počinili krivično djelo zloupotrebe položaja odgovornog lica te Zeničanina M. S. koji se sumnjiči da je počinio krivično djelo zaključenje štetnog ugovora.

“Prijavljena lica sumnjiče se da su navedena krivična djela počinila u toku 2016. godine obavljajući poslove predstavnika i odgovornih lica u Islamskoj vjerskoj organizaciji u Banjoj Luci te istoj pričinili materijalnu štetu u iznosu od oko 1.500.000 KM,” stoji u saopćenju Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Tokom 2016. godine na funkciji glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Banja Luka bio je Zeničanin Muhedin Spahić dok je Osman Kozlić u to vrijeme bio muftija banjalučki. Almir Hodžić je 2016 godine bio na funkciji predsjednika Izvršnog odbora Medžlisa Islamske zajednice Banja Luka.

Osman ef. Kozlić je 10. septembra 2020. godine razriješen dužnosti muftije Islamske zajednice Bošnjaka za Evropu, a kako je navedeno u odluci reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH, smijenjen je zbog propusta u radu na mjestu banjalučkog muftije.

Odluka je donesena nakon što su članovi Rijaseta i Vijeća muftija prihvatili izvještaje komisije koja je izvršila pregled stanja vakufske imovine u Banjoj Luci, kao i finansijski izvještaj u vezi s navedenim procesima transformacije vakufa. Ti propusti u radu su uzrokovali ozbiljnu materijalnu štetu na imovini Islamske zajednice u Banja Luci, što je opredijelilo reisu-l-ulemu da donese odluku o razrješenju.

The post Bivši muftija, imam i čelnik Medžlisa u Banjoj Luci osumnjičeni za krivična djela i štetu od 1,5 miliona KM appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.