Borrell: Zalihe naoružanja EU brzo se troše, nužna je bolja koordinacija vojne potrošnje

Zalihe naoružanja Evropske unije brzo se troše dok države članice nastavljaju da šalju oružje i municiju Ukrajini, saopćio je šef evropske diplomatije Josep Borrell u ponedjeljak dok je tražio od članica EU da bolje koordiniraju svoju vojnu potrošnju.

Vojne zalihe većine država članica su, ne bih rekao iscrpljene, nego potrošene u velikom obimu, jer smo pružili mnogo naših kapaciteta Ukrajincima – izjavio je Borrell u raspravi s evropskim poslanicima.

Zalihe se moraju ponovo popuniti. Najbolji način da se popune je taj da zajednički radimo, to bi bilo jeftinije – kazao je Borrell.

Na sastanku u Češkoj Republici u prošloj sedmici, ministri odbrane država članica EU raspravljali su o načinima boljeg prikupljanja vojnih sredstava i resursa, ali također i o nabavci municije i naoružanja, poput sistema protuzračne odbrane koji su još potrebni Ukrajini.

Borrell je upozorio da ukoliko države članice nastave širiti svoje vojne kapacitete na neki način “rezultat će biti veliko bacanje novca, jer to nije način ukidanja dupliranja – ionako ih ima mnogo – ili popunjavanja naših jazova”.

Borrell je također kritikovao ono što je nazvao propuštenom prilikom za 27-članu EU da započne obuku ukrajinskih oružanih snaga prije godinu dana, mnogo mjeseci prije nego što Rusija pokrenula svoju invaziju u februaru, nakon što je nekoliko država članica zatražilo takvu operaciju.

Mi, nažalost, nismo učinili to, i danas žalimo zbog toga. Žalimo što u augustu prošle godine nismo ispunili taj zahtjev. Da je EU odgovorila na vrijeme, bili bismo u boljoj situaciji – izjavio je Borrell, prenosi AP.

The post Borrell: Zalihe naoružanja EU brzo se troše, nužna je bolja koordinacija vojne potrošnje appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.