Britanski premijer Johnson traži veću proizvodnju nafte zalivskih zemalja

Britanski premijer Boris Johnson lobirat će kod Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata da proizvedu više nafte kako bi stabilizirali tržišta, kada se sastane s čelnicima zalivskih država u srijedu.

Johnson je doputovao u Abu Dhabi na razgovore s princom Mohammedom bin Zayedom, i kasnije bi trebao otputovati avionom u Rijad, dok Zapad nastoji da ukine svoju ovisnost o ruskoj nafti nakon invazije na Ukrajinu.

Njegova posjeta, koja dolazi u vrijeme ekstremnih turbulencija na svjetskom tržištu naftom, podudara se s novim osudama stanja ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji nakon što je 81 čovjek ubijen u masovnoj egzekuciji u subotu.

Johnson će se također sastati sa saudijskim de facto čelnikom, princom Mohammedom bin Salmanom, postajući jedan od tek nekolicine zapadnih čelnika koji su posjetili Rijad nakon ubistva saudijskog novinara Jamala Khashoggija 2018. godine.

Američki predsjednik Joe Biden i princ Mohammed nisu razgovarali otkako je Biden preuzeo dužnost i obećao je tretirati kraljevstvo kao “izopćenu” državu zbog Khashoggijevog ubistva, za koje je CIA okrivila saudijskog suverena.

Portparol britanskog čelnika insistirao je, međutim, da će on izraziti brige zbog stanja s ljudskim pravima i da će zatražiti od bin Salmana da osudi ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog njegovog napada na Ukrajinu.

Saudijska Arabija i UAE, dvije najveće svjetske izvoznice nafte, obje u dobrim odnosima s Rusijom, do sada su izbjegavale da zauzmu stav protiv Rusije.

Johnson je, međutim, izjavio prije odlaska u dvije zemlje da će se “brutalni i neisprovocirani” Putinov napad osjetiti daleko izvan Evrope, prenosi AFP.

The post Britanski premijer Johnson traži veću proizvodnju nafte zalivskih zemalja appeared first on Kameleon M&M.

Powered by www.Srebrenik.net

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.