Brkić: Borimo se protiv onih koji su uvukli politiku u policiju

Ministar unutrašnjih poslova tvrdi da se Zakon donosi upravo kako bi se ispravile dosadašnje nepravilnosti.

Izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima Tuzlanskog kantona naći će se na sjednici Skupštine TK 12. decembra.

Rigoroznije primjene

No i prije nego što su Izmjene i dopune Zakona došle pred zastupnike reagirali su ambasador SAD u BiH Erik Nelson i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, koji su u zajedničkom pismu skrenuli pažnju kako Uprava policije TK ne smije i ne može biti pod političkom kontrolom.

Sulejman Brkić, ministar unutrašnjih poslova TK, ističe kako su Nelson i  Incko upoznati sa samo jednom stranom medalje o događanjima u MUP-u TK.

– Izmjene i dopune se odnose na izvorni tekst Zakona o unutrašnjim poslovima TK iz 2016. godine i nigdje ne stoji da će se Vlada ili Skupština TK miješati u operativni rad policije  – kaže za „Avaz“  Brkić.

On ističe da se Zakon mijenja,   između ostalog, upravo zato što je Uprava policije bila pod kontrolom pojedinačnih centara moći zarad politizacije rada policije.

Odbačeni izvještaji

– Nezavisni odbor je rangirao kandidate za poziciju direktora policije. Prošla vlast je na osnovu mišljenja ministra Huseina Topčagića izabrala drugorangiranog kandidata Dževada Kormana. Kod nas toga neće bitikaže Brkić.

Na posljednjoj sjednici Skupštine TK odbačeni su izvještaji Nezavisnog odbora, a prethodno su Vlada TK i Skupština TK odbacili izvještaj o radu Uprave policije TK za 2018. godinu.

Članovi Nezavisnog odbora zapošljavali svoju djecu?!

Mahir Mešalić, predsjednik kluba DF-a u Skupštini TK, izjavio je kako ima saznanja da su članovi Nezavisnog odbora zapošljavali svoju djecu u MUP-u TK.

– Dvojica od sedam članova Nezavisnog odbora, prema mojim informacijama, zaposlila su svoju djecu u MUP TK, što je direktan sukob interesa.

Izvor: Avaz.ba
The post Brkić: Borimo se protiv onih koji su uvukli politiku u policiju appeared first on Lukavački.ba. Srebrenik.NETwork

Također provjerite

Izazovi i problemi vodovodnog i odvodnog sistema u Srebreniku – kritika

Međutim, nedostatak konkretnih akcija i jasne strategije za rješavanje problema čini da mnogi vjeruju kako trenutna gradska uprava nije sposobna nositi se s ovim velikim izazovima. Situacija je naročito kritična u ruralnim područjima, gdje nepostojanje kanalizacione mreže stvara sve veće ekološke i zdravstvene probleme (pogledajte malo na šta liče pojedini potoci koji prolaze kroz Seonu, Luku, kako nam Tinja izgleda i koliko smeća je u potocima koji se ulijevaju u Tinju). Gradska uprava bi trebala posvetiti posebnu pažnju i ovim zajednicama, osigurati financiranje za razvoj infrastrukture i osigurati da svi građani imaju pristup osnovnim uslugama koje su ključne za bolji i kvalitetan život.

Atina i Akropolis – simbol starogrčke civilizacije

Akropolis, smješten u srcu Atine, predstavlja ključni simbol starogrčke civilizacije i važan arheološki lokalitet. Naziv "akropolis" potiče od grčkih riječi za "visoko" i "grad". Najpoznatija građevina na Akropolisu je Partenon, hram posvećen božici Ateni, izgrađen u 5. stoljeću prije nove ere. Osim Partenona, kompleks uključuje i Erehtejon s Kariatidama i Propileje, monumentalni ulaz. Akropolis je bio svjedok mnogih promjena tokom istorije, od vjerskog središta do vojne utvrde. Danas je prepoznat kao svjetska baština i privlači brojne turiste. On simbolizuje ne samo antičku Grčku, već i trajnu kulturnu i umjetničku vrijednost.